Katarzyna Kawa w drugiej rundzie eliminacji

/ Jakub Karbownik, źródło: Własne, foto: Warsaw Sports Group

Katarzyna Kawa pokonała 6:3, 6:7(1), 6:3 Francesce Jones w meczu pierwszej rundy kwalifikacji do Wimbledonu. Dla naszej reprezentantki to wyjątkowe zwycięstwo. Nigdy wcześniej nie wygrała spotkania w wielkoszlemowych eliminacjach.

Rywalką niespełna 27-letniej Polki w pierwszym meczu wimbledońskich kwalifikacji była reprezentantka gospodarzy. Francesca Jones to nietypowa zawodniczka. Choroba genetyczna, zespół EEC, z jaką się urodziła, sprawiła, że Brytyjka ma po cztery palce w obu dłoniach oraz w lewej stopie, a także trzy palce w prawej stopie. Mimo tych ograniczeń Jones radzi sobie całkiem nieźle. Dwa wygrane turnieje rangi ITF w Mińsku dały tenisistce z Leeds awans na 297. miejsce w rankingu WTA. Organizatorzy trzeciej lewy Wielkiego Szlema postanowili nagrodzić za to rodaczkę, przyznając dziką kartę do eliminacji.

Losy pierwszego seta wtorkowego pojedynku rozstrzygnęły się w drugiej części partii. W piątym gemie Jones nie wykorzystała szans na przełamanie serwisu Polki, która najpierw w siódmym gemie odebrała podanie rywalce, a w dziewiątym zakończyła seta na swoją korzyść. Druga odsłona to festiwal przegranych gemów serwisowych. Obie tenisistki straciły podanie po pięć razy i o jej losach rozstrzygał tie-break. W tym lepiej zaprezentowała się tenisistka gospodarzy, oddając rywalce tylko jeden punkt.  W decydującej odsłonie to Kawa pierwsza była w opałach. Zdołała jednak obronić swój serwis i wyrównana walka trwała do ósmego gema. W tym Jones najpierw nie wykorzystała prowadzenia 40:0, a następnie straciła serwis. Takiej szansy Kawa nie wypuściła już z rąk. Wykorzystując czwartą piłkę meczową, zakończyła pojedynek.

Kolejną rywalką jedynej Polki, jaka pozostała w walce o drabinkę turnieju głównego na Wimbledonie, będzie Fanny Stollar. Węgierka pokonała w pierwszej rundzie Nao Hibino 7:6(2), 2:6, 10:8.

Pierwsza runda eliminacji singla kobiet:

Katarzyna Kawa (Polska) – Francesca Jones (Wielka Brytania, WC) 6:3, 6:7(1), 6:3