Kawa nie zadebiutuje w turnieju głównym

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: Własne, foto: WSG

Katarzyna Kawa marzenia o debiucie w drabince głównej turnieju wielkoszlemowego musi odłożyć na przyszły rok. Polka w pierwszej rundzie eliminacji przegrała z Australijką Lizette Cabrerą 1:6, 7:6(6), 3:6.

Rywalką Katarzyny Kawy w 1. rundzie kwalifikacji do US Open była 21-letnia Lizette Cabrera. Australijka w rankingu WTA jest notowana aktualnie 60 pozycji niżej od Polki (na 190. miejscu), jednak ma już za sobą trzy starty w turniejach głównych imprez wielkoszlemowych. Dzięki „dzikiej karcie” grała w Australian Open 2017 i 2018 oraz US Open 2018. Jak dotąd nie zdołała nigdy przejść pierwszej rundy.

Poniedziałkowe spotkanie Australijka filipińskiego pochodzenia rozpoczęła znacznie lepiej. W pierwszym secie Kawa zdołała wygrać tylko jednego gema. Cabrera przeważała w każdym aspekcie gry. Tę część spotkania wygrała w zaledwie 25 minut.

W drugiej partii Polka nawiązała wyrównaną walkę. Serwowała już nawet na 3:0, jednak nieskutecznie. Obydwie tenisistki miały w tej części spotkania duże problemy z utrzymaniem własnego podania. Cabrerę dwukrotnie od wygrania meczu dzielił tylko jeden gem przy własnym serwisie. Brakowało jej wówczas chłodnej głowy i bardzo łatwo oddawała prowadzenie. O wyniku seta zadecydował ostatecznie tie-break. Polka wygrała go 8-6, broniąc po drodze piłkę meczową.

W decydującej partii inicjatywa znów była jednak po stronie Cabrery. Australijka szybko wyszła na prowadzenie 5:1. Część tej przewagi straciła, ale Kawa nie była już w stanie odwrócić losów spotkania. Przy swoim serwisie obroniła kolejne dwa meczbole, ale w kolejnym gemie Australijka zdołała zakończyć to spotkanie.

Jeszcze dzisiaj do rywalizacji w eliminacjach przystąpi Magdalena Fręch. Jutro z kolei pierwszy mecz rozegra Kamil Majchrzak.


Wyniki

Lizette Cabrera (Australia) – Katarzyna Kawa (Polska, 18) 6:1, 6:7(6), 6:3