Kerber za burtą

/ Anna Niemiec, źródło: własne, foto: AFP

W poniedziałek udanie rywalizację na kortach Flushing Meadows zainaugurowały Ashleigh Barty i Karolina Pliszkova. Z turniejem pożegnała się mistrzyni nowojorskiej imprezy z 2016 roku, Angelique Kerber.

Niemka w trzech setach przegrała z Kristiną Mladenovic. Spotkanie lepiej rozpoczęła Niemka, która jako pierwsza przełamała rywalkę i odskoczyła na 2:0. Reprezentantka „trójkolorowych” błyskawicznie odrobiła jednak stratę i później gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 5:5. W jedenastym gemie Francuzka po raz drugi odebrała podanie rywalce, a chwilę później wykorzystała atut własnego podania i objęła prowadzenie 1:0 w meczu. Na początku drugiej odsłony pojedynku Mladenovic znacząco obniżyła poziom swojej gry. Leworęczna tenisistka błyskawicznie to wykorzystała i bez straty gema wyrównała stan rywalizacji. Decydującą partię lepiej rozpoczęła Francuzka, która wyszła na prowadzenie 3:1. Trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa zdołała wyjść jeszcze na 4:3, ale końcówka meczu należała do tenisistki z nad Sekwany, która po 2 godzinach i 23 minutach mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Kolejną rywalką Kristiny Mladenovic będzie Fiona Ferro, która wyeliminowała Darię Gavrilovą.

W drugiej rundzie US Open są już Ashleigh Barty i Karolina Pliszkova. Australijka słabo rozpoczęła spotkanie przeciwko Zarinie Dijas. W pierwszym secie wygrała tylko jednego gema, ale od stanu 3:3 w drugim secie przegrała już tylko dwa gemy. Czeszce sporo problemów sprawiła rodaczka Tereza Martincova. W pierwszej partii obie tenisistki zapisały po cztery przełamania na swoim koncie i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym lepsza okazała się turniejowa „trójka”. Wyżej sklasyfikowana z reprezentantek naszych południowych sąsiadów dobrze rozpoczęła drugiego seta i odskoczyła na 3:0 z podwójnym „breakiem”. Martincova zdołała jednak odrobić stratę i o losach tej części meczu również musiał zadecydować „trzynasty gem”. W tej dodatkowej rozgrywce ponownie lepsza okazała się Pliszkova.

Barty zmierzy się teraz z Lauren Davis, która pokonała Johannę Larsson, a Czeszka zagra z Miriam Bolkvadze. Gruzinka, która przebiła się przez eliminacje, ograła Bernardę Perę.

W poniedziałek do drugiej rundy awansowały również Anastasija Sewastowa, która wyeliminowała Eugenie Bouchard, Johanna Konta, Petra Martić oraz Ons Jabeur, która wyrzuciła z zawodów rozstawioną z numerem 27 Caroline Garcię.