Kluż-Napoka. Kontaveit z tytułem i przepustką do WTA Finals

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Anett Kontaveit przedłużyła fantastyczną serię i sięgnęła po czwarty tytuł w ciągu dziewięciu tygodni. W finale Transylvania Open 2021 Estonka pokonała Simonę Halep 6:2, 6:3. Triumf ten zapewnił 25-latce z Tallina kwalifikację do WTA Finals.

Fantastyczna forma Anett Kontaveit w końcówce sezonu zaowocowała świetnymi wynikami. Estonka do ostatniego momentu walczyła o miejsce w Mistrzostwach WTA. Po triumfie w Moskwie w zeszłym tygodniu, 25-latka z Tallina potrzebowała jeszcze zwycięstwa w Transylvania Open, by zdobyć przepustkę do Guadalajary. Zadanie to Kontaveit wykonała perfekcyjnie, nie tracąc nawet seta w drodze po tytuł w Kluż-Napoce. Dodatkowo przedłużyła zwycięską serię do 10 meczów, a ogólnie wygrała 26 z 28 ostatnich pojedynków.

W finale rumuńskiego turnieju Estonka zmierzyła się z faworytką gospodarzy i rozstawioną z numerem „1”, Simoną Halep. Kontaveit potwierdziła świetną dyspozycję także w meczu o mistrzostwo i od momentu obronienia break pointa na 2:1, zdominowała rywalkę. W kolejnym gemie młodsza z tenisistek uzyskała pierwsze przełamanie w pojedynku, a następnie poszła za ciosem i wyszła na prowadzenie 5:1. Rumunka częściowo straty w siódmym gemie, ale nie było to wystarczające, by zatrzymać Estonkę.

Była liderka rankingu lepiej rozpoczęła drugą partię, wychodząc na prowadzenie 2:0. Była to jednak chwilowa przewaga Halep. Turniejowa „dwójka” ponownie zaczęła posyłać niezwykle precyzyjne ataki z forehandu, które skutecznie zaburzały rytm gry reprezentantki gospodarzy. Od stanu 0:2 Kontaveit wygrała pięć gemów z rzędu. W kolejnym miała już trzy piłki meczowe, ale Halep zdołał je jeszcze obronić. Ta sztuka nie udała jej się w dziewiątym gemie. Tym samym Estonka sięgnęła po piąty tytuł w karierze, czwarty w tym roku.

To osiągnięcie będzie jednak szczególne dla zawodniczki z Tallina. Dzięki niemu zapewniła sobie ona udział w WTA Finals i będzie pierwszą reprezentantką swojego kraju, która wystąpi w imprezie kończącej sezon. Co więcej, w poniedziałek Kontaveit zadebiutuje w Top 10 rankingu, co wskazywała jako jeden z najważniejszych celów.


Wyniki

Finał singla:

Anett Kontaveit (Estonia, 2) – Simona Halep (Rumunia, 1) 6:2, 6:3