Kluż-Napoka. Premierowy tytuł Blinkowej

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto:

Drugą edycję Transylvania Open sensacyjnie wygrała Anna Blinkowa. Kwalifikantka z Rosji odniosła swój pierwszy tytuł w głównym cyklu po pokonaniu w finale Włoszki Jasmine Paolini. Czy moskowianka dzięki temu sukcesowi zacznie powrót w rejony połowy pierwszej setki rankingu?

Turniej w rumuńskiej Kluż-Napoce obfitował w niespodziewane rozstrzygnięcia. W finale znalazły się nierozstawiona Włoszka Jasmine Paolini i kwalifikantka z Rosji Anna Blinkova. Ta druga szczególnie zaimponowała w drodze do meczu o tytuł. Pokonała we wcześniejszych rundach rozstawioną z „2” Ukrainkę Anhelinę Kalininę i swoją rodaczkę, rozstawioną z „4”, Anastazję Potapową.

W związku z tym przed finałem ciężko było wskazać faworytkę. Paolini to oczywiście tenisistka bardziej rozpoznawalna, mająca już na swoim koncie zwycięstwo w turnieju WTA w Portoroz w ubiegłym sezonie. Jednak Blinkova udowodniła, że jest w Rumunii w znakomitej dyspozycji i żadnego wyzwania się nie boi. Dotychczas zawodniczki te spotkały się czterokrotnie. W 2017 roku, jeszcze na poziomie ITF-ów, bardzo łatwo wygrała Rosjanka. Trzy lata później w Australian Open znów była górą, choć przyszło jej to znacznie ciężej. Od tamtego czasu Paolini zdołała jednak wyrównać bilans ich spotkań zwycięstwami w turniejach rangi WTA 125. W ubiegłym roku łatwo wygrała w Bol, a w tym w Contrexeville.

W niedzielnym spotkaniu po kilku wyrównanych gemach inicjatywę przejęła Blinkowa. Rosjanka obroniła się przed stratą serwisu w czwartym gemie i był to przełomowy moment spotkania. Ostatecznie od stanu 1:2 wygrała pięć gemów z rzędu i przybliżyła się do premierowego tytułu. W drugiej partii bardzo zawodził ją jednak serwis. Obydwie tenisistki grały w niej dość nierówno i parokrotnie odbierały sobie podanie, ale ostatecznie 6:3 zdołała wygrać Paolini. Decydująca partia przypominała jednak bardziej tę pierwszą. Od stanu 2:2 na korcie warunki dyktowała Blinkowa i to ona została drugą w historii mistrzynią Transylvania Open. Dzięki temu zawodniczka, która aktualnie plasowała się na 138. miejscu w rankingu, a niegdyś była nawet 54., znacznie zbliży się do swojego najlepszego osiągnięcia. W nowym zestawieniu znajdzie się prawdopodobnie na 80. pozycji.


Wyniki

Finał

Anna Blinkowa (Q) – Jasmine Paolini (Włochy) 6:2, 3:6, 6:2