Koniec współpracy Orlenu z PZT!

/ Jarosław Truchan , źródło: własne, foto:

We wtorek całe polskie środowisko tenisowe obiegła informacja o zakończeniu finansowania PZT przez PKN Orlen. Związek został tym samym pozbawiony partnera strategicznego.  Jest to kolejny skutek afery wokół byłego prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego.

Według informacji portalu Sport.pl Orlen zdecydował się na nieprzedłużenie umowy trwającej do końca grudnia. Państwowy gigant rafineryjny współpracował z Polskim Związkiem Tenisowym od czasu fuzji z firmą Lotos, która była jego sponsorem od 2019 roku.

Ta decyzja ma związek z byłym prezesem związku Mirosławem Skrzypczyńskim i ciążącymi na nim zarzutami. Wskazywać na to mogą słowa wypowiedziane przez Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, który w grudniowej rozmowie z „Super Expressem” powiedział:

– Jestem wstrząśnięty doniesieniami medialnymi na temat prezesa PZT. Decyzje dotyczące sponsoringu podejmują oczywiście odpowiednie organy korporacyjne spółek. Biorąc jednak pod uwagę doniesienia medialne, nie rekomenduję im dalszego finansowania. Spółki Skarbu Państwa powinny się wstrzymać z tymi działaniami, przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy lub rezygnacji prezesa Skrzypczyńskiego.

Jak podaje Onet, sam Skrzypczyński wielokrotnie podkreślał, że wraz z sekretarzem generalnym PZT Bartoszem Bułatem prowadził rozmowy z przedstawicielami spółek skarbu państwa, a warunkiem uzyskania finansowania miała być dobra atmosfera wokół tenisa i brak afer. W tym kontekście decyzja Orlenu wydaje się więc zrozumiała. Rzecznik związku twierdzi, że o zakończeniu współpracy wiadomo było już na początku września. Trudno jednak wierzyć, aby afera, która końcem października wstrząsnęła całym środowiskiem sportowym, nie miała na nią żadnego wpływu.

Sport.pl podaje, że kontrakt z PZT opiewał na 1,3 mln zł. W obliczu dobrych czasów dla polskiego tenisa – sukcesów na arenie międzynarodowej i rosnącej popularności tego sportu w naszym kraju, zakończenie finansowania przez Orlen jest poważnym ciosem w Polski Związek Tenisowy, który stracił jedno z poważnych źródeł finansowania.