Korespondencja z Petersburga. Bertens obroniła tytuł

/ Szymon Adamski , źródło: Własne, foto: AFP

Kiki Bertens po raz drugi z rzędu wygrała w Petersburgu i zdobyła dziesiąty tytuł w karierze. W finale turnieju rangi Premier pewnie pokonała 6:1, 6:3 Jelenę Rybakinę. Po meczu Holenderka nie kryła wzruszenia. 

Dla 28-letniej Bertens to jedno z cenniejszych zwycięstw w karierze. Dopiero po raz drugi udało jej się obronić tytuł. Wcześniej tej sztuki dokonała w Norymberdze – w 2017 roku. Niemiecki turniej ma jednak znacznie mniejsze znacznie od imprezy rozgrywanej w dawnej stolicy Rosji.

W Petersburgu Bertens spotkała się z miłym przyjęciem ze strony kibiców i to mimo tego, że w drodze do finału pokonała aż trzy reprezentantki gospodarzy. W trakcie finału jeden z fanów wyznał jej nawet miłość. Wydawało się, że Holenderka była jednak tak skupiona na tym, co działo się na korcie, że nie zwróciła uwagi na wyznanie kibica. Może to i dobrze, że nie wytrąciło jej z to z rytmu, bo grała na bardzo wysokim poziomie. Inna sprawa, że poziomem gry nie dostosowała się do niej Jelena Rybakina, która nie potrafiła wygrać gema na returnie nawet wtedy, gdy Bertens popełniła trzy podwójne błędy.

Reprezentantka Kazachstanu nie wykorzystała żadnego z pięciu break-pointów, a przy takiej skuteczności mogła tylko pomarzyć o końcowym sukcesie. Oczywiście jej największą bronią jest serwis, ale w tym elemencie również dzisiaj nie błyszczała. Bertens potrafiła znaleźć receptę na serwisy lecące niekiedy z prędkością 180 kilometrów na godzinę i doprowadzała do wymian z głębi kortu. A w tych górowała nad 9 lat młodszą przeciwniczką.

Bertens wygrała 6:1, 6:3 i sięgnęła po dziesiąte trofeum w karierze. Już zapowiedziała, że w Petersburgu pojawi się również za rok, chcąc przedłużyć zwycięską serię do trzech zwycięstw. Zdobyte w tym tygodniu pozwolą jej utrzymać ósmą pozycję w rankingu WTA. Z kolei Jelena Rybakina zadebiutuje w drugiej dziesiątce zestawienia najlepszych tenisistek – będzie od poniedziałku 19. rakietą świata.

Z Petersburga Szymon Adamski


Wyniki

Finał singla:

Kiki Bertens (Holandia, 2) – Jelena Rybakina (Kazachstan, 8)