Korespondencja z Poznania. Czesi z deblowym tytułem

/ Natalia Kupsik , źródło: własne, foto: Paweł Rychter/Poznań Open 2021

Przedostatniego dnia zmagań w rozgrywanym w Poznaniu turnieju cyklu ATP Challenger poznaliśmy finalistów gry pojedynczej oraz zwycięzców rywalizacji deblowej. Niestety w tej ostatniej wyższość przeciwników uznać musieli Karol Drzewiecki oraz Aleksandar Vukić.

Nie udało się końcowym triumfem zwieńczyć serii bardzo dobrych występów Karola Drzewieckiego i Aleksandara Vukicia w tegorocznej edycji Poznań Open. W finale gry podwójnej polsko-australijski duet zostawił na korcie wiele serca, ale ostatecznie uległ w starciu ze Zdenkiem Kolarem oraz Jirim Lehecką.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. Obie pary solidnie spisywały się w polu serwisowym i do przełamań nie dochodziło. Po raz pierwszy nerwowo z punktu widzenia polskich kibiców zrobiło się w piątym gemie. To na tym etapie czeski duet stanął przed okazją na objęcie prowadzenia w meczu. Karol Drzewiecki i Aleksandar Vukić zachowali jednak zimną krew i pewnym serwisem wydobyli się z tarapatów. Sytuacja powtórzyła się dwa gemy później, a na tablicy pojawił się wynik 4-4. Niestety Zdenek Kolar i Jiri Lehecka skuteczność w tym elemencie poprawili przy stanie 5-4. Tym samym wykorzystując ciążącą na Polaku i Australijczyku presję podania, na swoją korzyść rozstrzygnęli pierwszą partię.

Podrażnieni rezultatem zmagań w pierwszym secie Drzewicki i Vukić w drugim błyskawicznie ruszyli do odrabiania strat. Ofensywna postawa opłaciła się i już w gemie otwarcia Polak i Australijczyk odebrali rywalom serwis. W kolejnych wymianach żadna z par nie pozwoliła już zaskoczyć się przy własnym podaniu. Wypracowana na początku partii przewaga okazała się więc na wagę złota. Po nieco ponad godzinie rywalizacji pewnym stało się, że o losach deblowego tytułu zadecyduje super tie-break.

Jak się okazało na tym etapie więcej sił i opanowania zachowali Czesi. Zdenek Kolar i Jiri Lehecka szybko wyszli na prowadzenie 5-1 i chociaż polsko-australijski debel nie złożył broni, nie zdołał już przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Dla gromadzących się na Kortach Parku Tenisowego „Olimpia” kibiców to jednak jeszcze nie koniec sportowych wrażeń. Już jutro około godziny 12:00 rozpocznie się finał gry pojedynczej tegorocznej edycji Poznań Open. Do walki o tytuł przystąpią w nim Jiri Lehecka oraz rozstawiony z numerem pierwszym Bernabe Zapata Miralles. Pierwszy z nich w dzisiejszym półfinale okazał się lepszy od walecznego Alexandra Szewczenki, a drugi odwrócił losy starcia z typowanym na „czarnego konia” turnieju Dmitrem Popko.


Wyniki

Poznań Open – finał debla:

Zdenek Kolar, Jiri Lehecka (Czechy) – Karol Drzewiecki (Polska), Aleksandar Vukić (Australia) 6-4, 3-6, 10-5

Poznań Open – półfinały singla:

(1) Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania) – (7) Dmitry Popko (Kazachstan) 1-6, 7-5, 7-5,

Aleksander Szewczenko (Rosja) – Jiri Lehecka (Czechy) 4-6, 2-6,