Korespondencja z Pucharu Davisa. Trofeum jedzie do Kanady!

/ Krzysztof Straszak , źródło: własne, foto: AFP

Singlowe punkty Denisa Shapovalova i Felixa Augera-Aliassime zapewniły Kanadzie zwycięstwo z Australią w finale Pucharu Davisa w Maladze (Hiszpania). To pierwsza wygrana w tych rozgrywkach tenisistów z Kraju Klonowego Liścia.

W pierwszej grze pojedynczej Denis Shapovalov pokonał Thanasiego Kokkinakisa 6:2, 6:4. O trofeum dla Kanady przesądził Felix Auger-Aliassime, który wygrał z Alexem de Minaurem 6:3, 6:4.

Kanada została nowym laureatem Pucharu Davisa, nie pozwalając Australii na powiększenie dorobku 28 tytułów. Pierwsza edycja rozgrywek odbyła się w 1900 r. jako potyczka między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Dziś Puchar Davisa jest największymi corocznymi międzynarodowymi rozgrywkami w jakimkolwiek sporcie, choć od trzech lat jest poddawany zmianom formatu.

Bilet na turniej finałowy z udziałem ośmiu ekip (Final 8) w Maladze Kanadyjczycy wywalczyli wygrywając swoją grupę we wrześniu w Walencji. Tam dostali się jednak bocznymi drzwiami, bo wiosną przegrali do zera mecz kwalifikacyjny z Holandią. Do udziału w fazie grupowej dopuściła ich „dzika karta” po dyskwalifikacji rRosyjskiej Federacji Tenisowej, która wygrała poprzednią edycję Pucharu Davisa.

Prawdą jest, że drużyna kierowana przez kapitana Franka Dancevicia miała na starcie w Maladze najlepszych singlistów ze wszystkich uczestników turnieju. Auger-Aliassime jest szóstą rakietą świata, Shapovalov — 18. Jak sami mówią, to najlepszy skład w historii ich tenisa. Ponad wszystko potwierdzili jednak, że są ekipą, a nie tylko zwołanymi pod jedną flagą młodymi i głodnymi sukcesów tenisistami z wysokiej półki. Jako nastolatkowie wywalczyli dla kraju pierwszy Puchar Davisa juniorów, teraz sięgnęli po to trofeum w dorosłym tenisie.

Shapovalov, lat 23 i już przed dwoma laty członek światowego Top 10, w prawdopodobnie najbardziej emocjonującym starciu turnieju przegrał w sobotę z Lorenzo Sonego, na otwarcie półfinału z Włochami. Podobny scenariusz miał miejsce już w ćwierćfinale przeciwko Niemcom. Pomimo awansu i słów uznania ze strony kompanów Shapovalov był przybity. Jego moment nadszedł na początku finału: leworęczny Kanadyjczyk z rosyjskim nazwiskiem (a urodzony w Izraelu) dał popis swojego najlepszego tenisa, zaczynając od dwóch przełamań serwisu Kokkinakisa (4:0) i ostatecznie pokonując go w półtorej godziny.

– Byłem nerwowy, tak jak i w ostatnim meczu – tłumaczył się Kokkinakis. – Nie grałem ostatnio wystarczająco dużo, nie odzyskałem jeszcze pewności siebie. Od US Open zagrałem może dwa-trzy mecze, mam braki. W sumie byłem bezużyteczny w tych finałach, ale będę starał się o powołanie w następnym roku – dodał z uśmiechem Australijczyk.

Jak Kokkinakis sam przyznał, był to najlepszy rok w jego karierze. Nie jest jednak przyzwyczajony do tak długiego kalendarza jak w tym sezonie. Gdy Australia ostatni grała w finale Pucharu Davisa (2003), przyszły reprezentant kraju miał siedem lat i mógł tylko marzyć, że kiedyś pokona lidera rankingu ATP (Federera przed pięcioma laty).

W drugiej grze singlowej Alex de Minaur dwoił się i troił, ale nie powtórzył swojego wyczynu z półfinału (6:2, 6:2 z Marinem Ciliciem) i tym razem nie znalazł sposobu na faworyzowanego Augera-Aliassime. De Minaur występował praktycznie w domu: jego matka jest Hiszpanką, a sam mieszka w niedalekiej Marbelli. Auger-Aliassime obronił wszystkie trzy break-pointy i przełamał Australijczyka na 5:3 w pierwszym secie. Po uzyskaniu breaka w drugiej partii w mistrzowski sposób wyszedł obronną ręką ze stanu 0-40, przy którym de Minaur uzyskał gorące wsparcie ze strony większej części publiczności.

Auger-Aliassime był najwyżej notowanym i najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego Pucharu Davisa w Maladze. Wygrał wszystkie osiem setów, które zagrał. I to zarówno w singlu, jak i w deblu.

Gra podwójna w sytuacji rozstrzygnięcia meczu finałowego po singlach nie odbyła się. Kanada jest najlepszą ekipą w rozgrywkach Pucharu Davisa po refomie z 2019 r. W trzech dotychczasowych edycjach (w tym łączona 2020/1) żadna inna drużyna nie doszła do finału dwukrotnie. W finale Pucharu Davisa zabrakło zespołu z Europy — to pierwszy taki przypadek od 1990 r.


Wyniki

Kanada – Australia 2:0

Denis Shapovalov – Thanasi Kokkinakis 6:2, 6:4

Felix Auger-Aliassime – Alex de Minaur 6:3, 6:4