Korespondencja z Rotterdamu. Faworyt turnieju za burtą

/ Andrzej Gliniak , źródło: własne, foto: Andrzej Gliniak / Tenisklub

Rotterdam to portowe miasto. Mało kto spodziewał się jednak, że statek pod banderą turnieju ABN AMRO zacumowany w hali Ahoy Arena już w pierwszej rundzie opuści Daniił Miedwiediew.

Rozstawiony z numerem 1 Rosjanin w meczu z Vaskiem Pospisilem był jednak cieniem samego siebie. Mimo że już na początku meczu przełamał Kanadyjczyka i objął prowadzenie 2:0, to jednak w końcówce seta finalista turnieju z Montpellier odrobił straty z nawiązką i wygrał 6:4. W drugą partii tenisista z Kraju Klonowego Liścia zwyciężył 6:3 i niespodzianka stała się faktem.

O krok od sensacji było też w meczu Dawida Goffina z zawodnikiem gospodarzy Robinem Haase. Zdecydowanym faworytem był Belg, jednak przez blisko dwie i pół godziny dziesiąty tenisista świata męczył się z ambitnym Holendrem. Goffin popełniał dużo prostych błędów, jednak w kluczowych momentach to on zachował więcej zimnej krwi i wygrał 3:6, 7:6(5),6:4.

Trzeci z faworytów Gael Monfils nawet nie musiał włączać piątego biegu. Po jednostronnym pojedynku w zaledwie godzinie i dziesięć minut pokonał Joao Sousę z Portugalii 6:3, 6:2. Francuz rozstawiony z nr 3 był w każdym elemencie tenisowego rzemiosła lepszy od swojego rywala. Wielu ekspertów twiedzi, że Monfils gra obecnie najlepszy tenis w karierze.

Najdłuższy mecz w imprezie stoczyli Gilles Simon i Michaił Kukuszkin. Mecz trwał dwie godziny i czterdzieści jeden minut i był prawdziwym pojedynkiem na wyniszczenie. Szala zwycięstwa przechyla się raz w jedną raz w drugą stronę, a wymiany miały niekiedy po kilkanaście uderzeń. Ostatecznie Francuz wygrał 7:6(3), 3:6, 6:3.

Andrzej Gliniak z Rotterdamu

Środowe mecze 2. rundy:

Daniel Evans (Wielka Brytania) – Karen Chaczanow (Rosja) 4:6, 6:3, 6:4
Pablo Carreno Busta (Hiszpania) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania) 6:4, 2:6, 7:6(4)
Felix Auger-Aliassime (Kanada) – Grigor Dimitrow (Bułgaria) 6:4, 6:2