Kuala Lumpur: finałowy maraton dla Monaco

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W trwającym ponad trzy godziny finale turnieju w Kuala Lumpur Juan Monaco pokonał Juliena Benneteau 7:5, 4:6, 6:3. Dla Argentyńczyka to już siódmy tytuł w karierze, a czwarty wywalczony w tym roku.

Zajmujący 11. miejsce w rankingu ATP Tour Monaco był nieznacznym faworytem finału, choć dla obu zawodników był to wyjątkowy mecz. Argentyńczyk miał szansę na odniesienie pierwszego turniejowego zwycięstwa na nawierzchni innej niż ceglana, a Francuz mógł sięgnąć po pierwszy triumf w karierze – był to dla niego siódmy finał, wszystkie wcześniejsze przegrał. Tym razem Benneteau był bardzo bliski zwycięstwa, ale ostatecznie ponownie poległ.

Niezwykły przebieg miała pierwsza partia finału. Tenisiści niemal w każdym gemie doprowadzali do breakpointów, tocząc długie i zacięte wymiany. Ostatecznie partia padła łupem Monaco, który wykorzystał dopiero dwunastą piłkę setową. Po 81 minutach Argentyńczyk zwyciężył 7:5.

Drugą partię lepiej rozpoczął Benneteau, który już w pierwszym gemie przełamał rywala. Chwilę później Monaco wyrównał, ale po kilkunastu minutach Francuzowi ponownie udało się wygrać gema przy serwisie przeciwnika. Argentyńczyk zażarcie walczył o odrobienie strat, ale dobrze serwujący Francuz (w tym secie pierwszym podaniem trafiał ze skutecznością 79%) nie wypuścił zwycięstwa z rąk.

Decydująca partia wyrównana była do połowy, potem inicjatywę przejął Monaco. Argentyńczyk przełamał rywala w 6. gemie, co, jak się potem okazało, przesądziło o jego wygranej. Monaco wykorzystał trzecią piłkę meczową i po trzech godzinach i dwóch minutach walki zwyciężył 7:5, 4:6, 6:3.

Argentyńczyk sięgnął po czwarty tytuł w sezonie. Wcześniej zwyciężał w Vina del Mar, Houston i Hamburgu. Triumf w Bangkoku jest pierwszym zwycięstwem Monaco odniesionym na nawierzchni innej niż ceglana.

30-letni Benneteau będzie musiał jeszcze poczekać na pierwszy tytuł w karierze.