Kubka sprawiła miłą niespodziankę. Reszta juniorów przegrała

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Martyna Kubka jako jedyna z naszych juniorek zdołała awansować do 2. rundy Wimbledonu. Najpierw bezproblemowo przebrnęła przez kwalifikacje, a następnie pokonała wyżej notowaną Emmę Raducanu, z którą Brytyjczycy wiążą duże nadzieje.

Do Londynu przyjechały trzy nasze juniorki: Martyna Kubka, Weronika Baszak i Aleksandra Jeleń. Ranking żadnej z nich nie pozwalał na rozpoczęcie rywalizacji od turnieju głównego. Pierwszym zadaniem dla naszych młodych reprezentantek było więc wygranie dwóch spotkań w eliminacjach. Podołały mu Kubka i Baszak, natomiast debiutująca w rozgrywkach wielkoszlemowych Jeleń przegrała w pierwszej rundzie kwalifikacji.

W turnieju głównym z bardzo dobrej strony pokazała się preferująca ofensywny styl gry Martyna Kubka. Tenisistka z Zielonej Góry pokonała 0:6, 6:1, 7:5 Brytyjkę Emmę Raducanu. Reprezentantka gospodarzy była już 20. juniorką świata, zdołała też wygrać dwa zawodowe turnieje o najniższej puli nagród (15 tysięcy dolarów). Brytyjczycy wiążą z nią duże nadzieje, dlatego za obiecujące rezultaty nagrodzili ją dziką kartą do kwalifikacji kobiecego Wimbledonu. Raducanu stoczyła zacięty, lecz przegrany pojedynek z notowaną w drugiej setce En-Shuo Liang. Wcześniej potrafiła pokonywać nawet wyżej notowane rywalki.

To tylko oddaje skalę sukcesu Martyny Kubki. Polka nie była faworytką, gładko przegrała pierwszego seta, a mimo to zdołała się podnieść i odwrócić losy spotkania. Druga z naszych reprezentantek, Weronika Baszak przegrała 2:6, 5:7 z Rosjanką Oksaną Selechmietewą. To był jednak jej debiut w turnieju głównym Wielkiego Szlema, a na zwycięstwa jest jeszcze trochę czasu. Baszak urodziła się w 2002 roku, więc jeszcze w przyszłym roku będzie mogła rywalizować w gronie juniorek.

W turnieju chłopców naszym jedynym reprezentantem był Wojciech Marek. Polak uniknął gry w eliminacjach, ale już w pierwszej rundzie turnieju głównego uległ 1:6, 3:6 Daliborovi Svrcinie z Czech. Co ciekawe, trenujący Marka Lukas Malik jest wujkiem jego pogromcy.


Wyniki

Pierwsza runda gry pojedynczej dziewcząt:

Martyna Kubka (Polska) – Emma Raducanu (Wielka Brytania) 0:6, 6:1, 7:5
Oksana Selechmietewa (Rosja) – Weronika Baszak (Polska) 6:2, 7:5

Pierwsza runda gry pojedynczej chłopców:

Dalibor Svrcina (Czechy) – Wojciech Marek (Polska) 6:1, 6:3

Pierwsza runda kwalifikacji dziewcząt:

Amarissa Toth (Węgry) – Aleksandra Jeleń (Polska) 6:0, 7:6(4)