Kubot i Melo ponownie bez tytułu

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Mate Pavić i Bruno Soares pokonali Łukasza Kubota i Marcelo Melo 6:4, 6:2 w finale turnieju rangi ATP Masters 1000 w Szanghaju. Tym samym Chorwat i Brazylijczyk zdetronizowali ubiegłorocznych mistrzów. 

Plan polsko-brazylijskiego duetu na dwa pierwsze tygodnie października był taki, aby obronić tytuły mistrzowskie w turniejach w Pekinie i Szanghaju. W stolicy Chin „polski” debel znalazł pogromców w osobach Filipa Polaska i Ivana Dodiga. Po przeniesieniu na południe kraju Kubot i Melo ponownie doszli do meczu o tytuł, ale znów nie byli w stanie postawić kropki nad i. Tym razem ich pogromcami okazali się Mate Pavić i Bruno Soares.

W pierwszej odsłonie niedzielnego finału rozstawieni z ósemką tenisiści mieli szanse na przełamanie już w gemie otwarcia. Melo jednak wyszedł z opresji obronną ręką. Jednak co udało się tenisiście z Kraju Kawy, tego po zmianie stron nie zdołał zrobić Kubot. To przełamanie było kluczowe dla losów seta. W dziewiątym gemie Pavić i Soares ponownie mieli szanse na przełamanie, ale ich nie wykorzystali. Jednak po zmianie stron dokończyli dzieła, obejmując prowadzenie w meczu. W drugiej odsłonie chorwacko-brazylijski duet jeszcze lepiej zaprezentował się na returnie. Efektem było dwukrotne przełamanie podania Kubota. Polsko-brazylijski duet nie miał ani jednej okazji na breaka i ostatecznie nie obronilł zdobytego przed rokiem tytułu mistrzowskiego.

Mimo porażki w dwóch azjatyckich finałach Polak i Brazylijczyk opuszczają Azję zadowoleni. Co prawda, nie obronili tytułów mistrzowskich, jednak jako druga para mogą już szykować się do kończącego sezon turnieju Nitto ATP Finals, który w listopadzie odbędzie się w londyńskiej O2 Arenie.


Wyniki

Finał debla:

M. Pavić, B. Soares (Chorwacja, Brazylia, 8) – Ł. Kubot, M. Melo (Polska, Brazylia, 2) 6:4, 6:2