Kvitova za mocna dla Linette

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette nie zdołała po raz pierwszy w karierze awansować do czwartej rundy turnieju wielkoszlemowego. Na Wimbledonie Polkę zatrzymała Petra Kvitova. Czeszka ma problemy zdrowotne, lecz do tej pory nie straciła w turnieju seta.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Petra Kvitova wystąpi w tegorocznym Wimbledonie. Czeszka w zasadzie nie trenuje na korcie – poza meczami wykonuje tylko ćwiczenia siłowe. Wszystko przez ból prawego przedramienia. Mimo to dwukrotna triumfatorka londyńskiego turnieju bez straty seta uporała się z Ons Jabeur i Kristiną Mladenović. W spotkaniu z Magdą Linette także była faworytką.

W rywalizacji z Polką Kvitova nie miała większych problemów przy własnym serwisie. Podanie jej nie zawodziło, dobrze funkcjonował również forhend. To sprawiło, że Linette nie miała w całym meczu choćby jednej okazji na przełamanie rywalki.

Sama musiała bronić się już w drugim gemie meczu. Wówczas uczyniła to skutecznie, a gdy przy stanie 1:2 prowadziła 40-0, niewiele wskazywało na to, że Kvitova uzyska pierwszego breaka. Gdy poznaniankę zaczął jednak zawodzić pierwszy serwis, Czeszka natychmiast to wykorzystała i bezpośrednio z returnu wywalczyła przełamanie. Linette nie poddawała się do samego końca. W pierwszym secie przy 2:5 wyszła ze stanu 0-40 i obroniła cztery piłki setowe. Przy podaniu rywalki była już jednak bezradna i przegrała 3:6.

Druga partia wyglądała bardzo podobnie – Polka kilkukrotnie obroniła się przed przełamaniem, lecz Kvitova i tak wykorzystała dwa break pointy. W efekcie Czeszka zwyciężyła 6:3, 6:2 i po raz pierwszy od 2014 roku wystąpi w drugim tygodniu Wimbledonu. Wówczas wygrała zresztą cały turniej, ale z względu na uraz trzeci triumf Kvitovej byłby sporą niespodzianką. Na razie przed turniejową „szóstką” czwarta runda i starcie ze Sloane Stephens lub Johanną Kontą.