Legendy przeciwko legendzie

/ Anna Niemiec , źródło: www.tennisworldusa.org/własne, foto: AFP

Martina Navratilova i John McEnroe zaapelowali do Australijskiej Federacji Tenisowej o zmianę nazwy Margaret Court Arena na Evonne Goolagong Arena. Byłym amerykańskim tenisistom nie podoba się sposób w jaki 24-krotna mistrzyni wielkoszlemowa wypowiada się na temat osób homoseksualnych.

77-letnia Australijka od dawna jest krytykowana za swoje kontrowersyjne poglądy. Navratilova uważa, że trzeba oddzielić wybitne sportowe osiągnięcia Court od tego jaką jest osobą. – Jeśli twoi imieniem nazywane są budynki, lotniska czy ulice, to nie powinno się brać pod uwagę tylko części twojego życia, a resztą ignorować.

Z rodaczką zgadza się McEnroe. Były lider światowego tenisa w swoim programie „Komisarz Tenisa” poprosił Serenę Williams, żeby pobiła rekord zwycięstw w Wielkiem Szlemie, który należy do Court. – Serena, wyświadcz mi przysługę i wygraj jeszcze dwa Wielkie Szlemy w tym roku. Zdobądź ich 25, abyśmy mogli Margaret Court i jej obraźliwe poglądy zepchnąć w przeszłość, tam gdzie ich miejsce.

W poniedziałek upamiętniono 50. rocznicę zdobycia klasycznego Wielkiego Szlema przez Court. Ceremonia została ograniczona do minimum, ponieważ organizatorzy Australian Open również nie popierają poglądów znakomitej zawodniczki. Tego samego dnia Navratilova i McEnroe po meczu deblowym legend zorganizowali protest. Była tenisistka wspięła się na krzesełko sędziego i próbowała przemówić do kibiców, którzy zostali jeszcze na korcie, ale obsługa kortu wyłączyła mikrofon. Później razem z McEnroe rozwinęli transparent „ Evonne Goolagong Arena”.

Organizatorom Australian Open nie spodobała się forma protestu Amerykanów. Navratilova i McEnroe przeprosili za załamanie protokołu, ale równocześnie podkreślili, że zdania na temat Margaret Court i jej wypowiedzi nie zmienią.