Lugano. Fantastyczny mecz Świątek! Polka w finale!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek awansowała do finału turnieju w Lugano w wielkim stylu. Polka pokonała Kristynę Pliszkovą 6:0, 6:1 w niecałą godzinę. Od poniedziałku warszawianka będzie pierwszą rakietą Polski.

Iga Świątek i Kristyna Pliszkova nigdy wcześniej ze sobą nie grały. To było stracie dwóch juniorskich mistrzyń Wimbledonu i górą była młodsza z nich. Iga Świątek koncertowo rozegrała półfinał Samsung Open 2019 i w niedzielę zagra o premierowy tytuł w cyklu WTA Tour.

Warszawianka rozpoczęła spotkanie niezwykle pewnie i ofensywnie. Tym samym odebrała rywalce wszystkie atuty. Od razu przejmowała inicjatywę w wymianach i solidnie rozdzielała piłki. Na nic zdawał się też mocny serwis Pliszkovej, gdyż Świątek rewelacyjnie returnowała. Polka próbowała także gry kombinacyjnej, co sprawiało Czeszce dużo problemów, szczególnie przy poruszaniu. Tym samym Świątek wygrała pierwszego seta do zera, zachwycała grą kibiców, a Pliszkova nie potrafiła się odnaleźć na korcie.  

W drugiej odsłonie nie nastąpiło przebudzenie Pliszkovej. Nadal popełniała wiele błędów, za to Świątek nie zwalniała tempa. Konsekwentnie prowadziła grę i zmierzała po największy dotychczasowy sukces w karierze. Triumfatorka ubiegłorocznego Wimbledonu do lat 18 wyszła na prowadzenie 3:0 i dominowała w każdym aspekcie gry. W tym momencie Pliszkova zagrała kilka solidniejszych piłek i to pozwoliło jej zdobyć honorowego gema. Na więcej jednak nie było jej stać. Świątek była nie do zatrzymania. Nawet kiedy pojawiały się szanse dla Czeszki, to Polka podwyższała jeszcze poziom swojego tenisa.

W efekcie pojedynek skończył się po 54 minutach wynikiem 6:0, 6:1 dla Świątek. W niedzielę Polka powalczy o pierwszy tytuł w karierze, a finałową rywalką będzie Słowenka Polona Hercog.

Warszawianka jest już także pewna gry w głównej drabince Roland Garros 2019. Co więcej, od poniedziałku będzie też pierwszą rakietą Polski, wyprzedzając Magdę Linette.


Wyniki

Półfinał singla:

Iga Świątek (Polska) – Kristyna Pliszkova (Czechy) 6:0, 6:1