Lugano. Świątek w ćwierćfinale!

/ Dominika Opala, źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek awansowała do najlepszej ósemki turnieju Samsung Open w Lugano. Polka pokonała Słowaczkę Viktorię Kuzmovą 6:3, 3:6, 6:2, po prawie dwóch godzinach gry. Kolejną rywalką warszawianki będzie Białorusinka Wiera Łapko.

Iga Świątek pierwszy raz w karierze awansowała do ćwierćfinału turnieju z cyklu WTA Tour. Nasza tenisistka pokonała Viktorię Kuzmovą, która klasyfikowana jest na 46. miejscu w rankingu. Polka i Słowaczka mierzyły się do tej pory raz, podczas juniorskiego US Open 2016. Wtedy lepsza była Kuzmova. Tym razem jednak Świątek wzięła rewanż.

Początek spotkania był niezwykle wyrównany. Tenisistki utrzymywały swoje podania i widać było, że każda szuka odpowiedniego rytmu gry. Do stanu 4:3 dla Polki nie było nawet jednej szansy na przełamanie. Okazja pojawiła się właśnie w ósmym gemie. Dzięki rewelacyjnemu returnowi Świątek zyskała przewagę, a podwójny błąd rywalki dał prowadzenie 5:3. Warszawianka poszła za ciosem i pewnie zakończyła seta przy swoim podaniu.

Druga partia to z kolei odrodzenie Kuzmovej. Słowaczka szybko wyszła na prowadzenie 3:0, grała agresywniej i lepiej zaczął funkcjonować jej pierwszy serwis. Świątek walczyła o odrobienie strat, najbliżej było w siódmym gemie, jednak tenisistka z Koszyc na to nie pozwoliła. Ponownie jedno przełamanie zadecydowało o losach seta. Słowaczka zapisała partię na swoje konto w identycznym stosunku.

Niepowodzenie w drugiej odsłonie nie podłamało jednak naszej tenisistki. Już w drugim gemie miała dwie szanse na odebranie serwisu przeciwniczce, ale wtedy jeszcze Kuzmova się wybroniła. Nie dała rady tego zrobić w szóstym gemie. Świątek fantastycznie returnowała po linii i to zrobiło różnicę. Polka wyszła na prowadzenie 4:2, jednak utrzymanie własnego podania w kolejnym gemie było jeszcze większym wyzwaniem. Zawodniczki rozegrały najdłuższego gema. Kuzmova miała cztery okazje na odrobienie strat, ale Świątek wytrzymała presję i ostatecznie podwyższyła prowadzenie. Dzieła dokończyła w następnym gemie, drugi raz w secie przełamując rywalkę. W efekcie Polka wyeliminowała turniejową „trójkę”.

W ćwierćfinale Świątek zmierzy się z Wierą Łapko. Białorusinka gładko pokonała Jewgieniję Rodinę. Jeśli warszawianka wygra w piątek to zadebiutuje w Top 100 rankingu WTA.

Iga Świątek (Polska) – Viktoria Kuzmova (Słowacja, 3) 6:3, 3:6, 6:2