Lugano. Świątek zadebiutuje w TOP 100 i zagra w Roland Garros!

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek w pierwszym pełnym sezonie w seniorskim tenisie zrealizuje podstawowy cel – zadebiutuje w czołowej setce światowego rankingu. Stanie się tak po dzisiejszym zwycięstwie nad Wierą Łapko i awansie do półfinału zawodów w Lugano. Warszawianka powinna także zapewnić sobie miejsce w głównej drabince Roland Garros.

Stawka ćwierćfinałowego meczu z rozstawioną z numerem osiem Wierą Łapko była szczególna. Iga Świątek stanęła bowiem nie tylko przed szansą na pierwszy w karierze półfinał zawodów WTA, ale i debiut w czołowej setce rankingu, który powinien dać naszej tenisistce możliwość gry w wielkoszlemowym Roland Garros bez konieczności uczestniczenia w eliminacjach.

Początkowo o osiągnięcie tego celu wcale nie było łatwo. Świątek jako pierwsza wywalczyła co prawda przełamanie w czwartym gemie, ale przewagę natychmiast straciła, a później to Łapko była skuteczniejsza w kluczowych momentach. Gemy przy podaniu Białorusinki były wyjątkowo długie – w ósmym Świątek miała sześć break pointów, w dziesiątym cztery. Nie wykorzystała żadnego z nich, a na dodatek w międzyczasie straciła serwis. W efekcie po trzeciej piłce setowej Łapko zwyciężyła 6:4.

Na domiar złego podbudowana Białorusinka od przełamania rozpoczęła drugą odsłonę. Na szczęście nie podłamało to naszej tenisistki, która od stanu 0:2 wygrała cztery kolejne gemy. Łapko doprowadziła co prawda do remisu, lecz tym razem w końcówce lepsza okazała się Polka – zamknęła seta przy serwisie rywalki, wygrywając tym samym 6:4.

Trzeci set także nie zaczął się dla Świątek dobrze, bo od straty podania, lecz odpowiedź była piorunująca. Nasza tenisistka wygrała sześć kolejnych gemów, zwyciężyła w całym meczu 4:6, 6:4, 6:1 i awansowała do półfinału zawodów w Lugano. W meczu o finał zmierzy się ze Swietłaną Kuzniecową lub Kristyną Pliszkovą.

W poniedziałek Świątek może znaleźć się na 99. miejscu w rankingu WTA (lub 100., jeśli w półfinale trafi na Kuzniecową i z nią przegra), co oznacza wymarzony debiut w pierwszej setce. Prawdopodobnie będzie to także równoznaczne z kwalifikacją do głównej drabinki Roland Garros.


Wyniki

Ćwierćfinał singla:
Iga Świątek (Polska) – Wiera Łapko (Białoruś, 8) 4:6, 6:4, 6:1