Luksemburg. Ostapenko nie obroniła tytułu

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Clara Tauson została nową mistrzynią BGL BNP Paribas Luxembourg Open. Dunka w finale pokonała obrończynię tytułu Jelenę Ostapenko 6:3, 4:6, 6:4. To drugi tytuł w karierze 18-latki z Kopenhagi. 

Jelena Ostapenko miała wielką ochotę na powtórzenie sukcesu sprzed dwóch lat. W ubiegłym sezonie turniej w Luksemburgu nie odbył się z powodu pandemii, więc to Łotyszka była obrończynią tytułu. Do dokonania tej sztuki zabrakło jej tylko jednego zwycięstwa, a przeszkodziła jej w tym Clara Tauson.

Obie tenisistki spisywały się bardzo dobrze przez cały tydzień. Ostapenko w drodze do finału straciła jedynie seta, natomiast Tauson przegrała dwie partie, ale z dużo wyżej notowanymi rywalkami (Alexandrową i Vondrousovą). Finałowe starcie Łotyszki i Dunki było pierwszym spotkaniem tych zawodniczek. Lepiej rozpoczęła je młodsza z tenisistek, która już w trzecim gemie uzyskała przełamanie. Ta przewaga pozwoliła 18-latce z Kopenhagi na kontrolowanie przebiegu gry. Pod koniec partii otwarcia dołożyła ona kolejnego breaka i objęła prowadzenie 6:3.

Rywalizacja w drugiej odsłonie była już bardziej zacięta i wyrównana. Mistrzyni Roland Garros 2017 poprawiła skuteczność pierwszego serwisu, a w czwartym gemie obroniła break pointa. To uskrzydliło Ostapenko, która w siódmym gemie pierwszy raz w meczu zdołała przełamać rywalkę.  Prowadzenia nie oddała już do końca seta i doprowadziła do remisu w spotkaniu. O wyrównanym przebiegu gry może świadczyć fakt, ze starsza z tenisistek zdobyła w drugiej partii tylko dwa punkty więcej od przeciwniczki.

Trzecia odsłona zapowiadała się na zaciętą walkę i to właśnie zobaczyli kibice. W trzecim gemie triumfatorka tego turnieju z 2019 roku przełamała rywalkę do zera. Tym razem jednak nie była w stanie utrzymać przewagi i doprowadzić korzystnego rezultatu do końca. Już w kolejnym gemie Tauson odrobiła straty, a następnie ponownie musiała bronić break pointów i to jej się udało.

Ostapenko nie serwowała już tak dobrze, jak w poprzednim secie, a to wykorzystywała Dunka. Starała się ona agresywnie returnować i w efekcie zdobyła kluczowe przełamanie w ostatnim, dziesiątym gemie. Po ponad dwóch godzinach gry Tauson cieszyła się z drugiego triumfu w karierze w głównym cyklu. Pierwsze zwycięstwo odniosła także w tym rok, a miało to miejsce w Lyonie na początku marca. Wówczas młoda reprezentantka Danii przebrnęła przez eliminacje i wygrała cały turniej.

Warto dodać, że przed US Open Clara Tauson była też najlepsza w imprezie rangi WTA Series 125 w Chicago. Tam w finale pokonała Emmę Raducanu, późniejszą triumfatorkę US Open.

W najnowszym rankingu WTA Dunka, która aktualnie plasuje się na 70. miejscu, awansuje w okolice 52. pozycji, co będzie jej najlepszym wynikiem w karierze.


Wyniki

Finał singla:

Clara Tauson (Dania) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 3) 6:3, 4:6, 6:4