Lyon. Deblowe porażki Kani-Choduń i Piter

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: fot. Olimpia Dudek

Paula Kania-Choduń i Katarzyna Piter odpadły w pierwszej rundzie turnieju debla w Lyonie. Pierwsza z nich, w parze z Norweżką Ulrikke Eikeri, uległa Rosjankom Aleksandrowej i Sizikowej. Druga, u boku Słowenki Dalily Jakupović, musiała uznać wyższość Rosjanki Panowej i Holenderki van der Hoek.

Pierwszą z Polek, która zjawiła się we wtorek na korcie, była Paula Kania-Choduń. W swoim pierwszym deblowym występie w turnieju głównego cyklu od lipca 2019 grała u boku Ulrikke Eikeri z Norwegii. Ich rywalkami były natomiast rozstawione z „4” Rosjanki Jekaterina Aleksandrowa i Jana Sizikowa. Meczy był wyrównany. W pierwszym secie obydwie pary miały w pewnym momencie przewagę przełamania, ale rozstrzygnięcie przyniósł ostatecznie tiebreak. Do 4 wygrały go Rosjanki. W drugiej partii świetnie jednak zaprezentowały się Kania-Choduń i Eikeri. Świetna skuteczność przy najważniejszych piłkach pozwoliła im wygrać tego seta 6:3. Niestety w super tiebreaku Aleksandrowa i Sizikowa szybko zbudowaly sobie sporą przewagę. Ostatecznie wygrały go 10:5.

Podobny przebieg miał mecz Katarzyny Piter i Słowenki Dalily Jakupović z Rosjanką Aleksandrą Panową i Holenderką Rosalie van der Hoek. Dla starszej z Polek to również był pierwszy od dawna występ w deblu w zawodach WTA. Ostatnio w grze podwójnej w zawodach tej rangi pojawiła się bowiem w październiku 2019. W pierwszej, bardzo zaciętej, partii nie obejrzeliśmy przełamań. Rozstrzygnięcie przyniósł dopiero tiebreak wygrany do 4 przez duet rosyjsko-holenderski. Jednakże druga część meczu była popisem Piter i Jakupović. Skuteczna, pewna gra zaowocowała zwycięstwem 6:2. Super tiebreak przypominał raczej pierwszą partię. Niestety również ostatecznym rozstrzygnięciem. Panowa i van der Hoek obroniły piłkę meczową i wygrały 11:9.


Wyniki

I runda debla

Jekaterina Aleksandrowa, Jana Sizikowa (Rosja, 4) – Ulrikke Eikeri, Paula Kania-Choduń (Norwegia, Polska) 7:6(4), 3:6, [10:5]

Aleksandra Panowa, Rosalie van der Hoek (Rosja, Holandia) – Dalila Jakupović, Katarzyna Piter (Słowenia, Polska) 7:6(4), 2:6, [11:9]