Madryt. Berrettini nie spieszy się do domu

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Większość najlepszych zawodników jest już w Rzymie i przygotowuje się do startu w kolejnym z turniejów ATP Masters 1000. Wśród nich nie ma jednak Matteo Berrettiniego. Najwyżej notowany włoski tenisista, zanim wróci do rodzinnego miasta, rozegra najważniejszy mecz w karierze. W finale Mutua Madrid Open zmierzy się z Alexandrem Zverevem. 

Rozgrywki tenisowe pędzą jak szalone. Zanim poznamy mistrza w Madrycie, dojdzie do pierwszych rozstrzygnięć w turnieju głównym w Rzymie. Obie imprezy należą do prestiżowego cyklu ATP Masters 1000 i uznawane są za najważniejsze sprawdziany przed Roland Garros. Paryska lewa Wielkiego Szlema ruszy w niedzielę 30 maja.

Nałożenie się jednej imprezy na drugą stanowi problem dla tenisistów walczących do ostatnich dni w Madrycie. Berrettini na razie się tym nie przejmuje i marzy o największym sukcesie w karierze, jednak po powrocie do Rzymu może zabraknąć mu sił. Na dodatek w turnieju rozgrywanym na Foro Italico został rozstawiony z ,,9″, więc zmagania rozpocznie od 1. rundy. Nie wydaje się, by podjął taką samą decyzję jak Casper Ruud. Norweg, po bardzo dobrym występie w Madrycie, zrezygnował z rywalizacji w przyszłym tygodniu.

Właśnie Berrettini był rywalem Ruuda w półfinale Mutua Madrid Open. Jednostronny pojedynek zakończył się zwycięstwem 25-letniego rzymianina 6:4, 6:4. Przewaga była widoczna w każdym elemencie. W pomeczowych statystykach nie było choćby jednej rubryki, która przemawiałaby na korzyść Ruuda.

Norweg mógł być zdziwiony zwłaszcza tym, jak dobrze z jego serwisami radził sobie przeciwnik. We wcześniejszych czterech starciach musiał bronić tylko jednego break-pointa, natomiast Berrettini w nieco ponad godzinę wypracował sobie trzy szanse, z czego dwie wykorzystał.

Włoch po raz pierwszy w karierze zagra w finale turnieju ATP Masters 1000. Jeśli pokona Alexandra Zvereva, odniesie największy sukces w karierze. Niemiec stara się natomiast o drugie turniejowe zwycięstwo w stolicy Hiszpanii. Po raz pierwszy wygrał tam w 2018 roku.


Wyniki

Drugi półfinał:

Matteo Berrettini (Włochy, 8) – Casper Ruud (Norwegia) 6:4, 6:4