Madryt. Dżoković w trzecim finale!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dżoković przerwał zwycięską passę Dominica Thiema i stanie przed szansą zdobycia trzeciego tytułu w stolicy Hiszpanii. Serb wyeliminował Austriaka po dwóch zaciętych setach, zakończonych tie-breakami.

Przed meczem trudno było wskazać faworyta tego spotkania. Novak Dżoković prezentował nieco słabszą formę po Australian Open, a występ w Madrycie jest dopiero jego drugim startem na mączce w tym sezonie, jednak z meczu na mecz jego gra wygląda coraz lepiej. Dominic Thiem z kolei potwierdzał, że na kortach ziemnych czuje się wyśmienicie. W tym roku zdobył już tytuł w Barcelonie, a przed dzisiejszym pojedynkiem był niepokonany od ośmiu meczów. Ponadto wygrał dwa ostatnie starcia z Serbem na mączce. Tym razem jednak lepszy okazał się tenisista z Belgradu i ponownie udowodnił, że w ważnych meczach potrafi wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Thiem lepiej rozpoczął sobotnie spotkanie niż to wczorajsze z Federerem. Austriak uzyskał breaka w trzecim gemie i wyszedł na prowadzenie 3:1. Zawodnik z Wiener Neustadt grał ofensywnie i szybko starał się kończyć akcje, nie czekając na błędy rywala. Jednak dobry start zdekoncentrował Thiema. Dżoković odrobił straty i wygrał trzy gemy z rzędu. Kibice mieli okazję oglądać dużo zaciętych wymian, ale żaden z tenisistów nie pokusił się już o przełamanie i losy seta musiał rozstrzygnąć tie-break. Decydująca rozgrywka była koncertem gry Serba, który zdominował Thiema. Austriak z kolei nie najlepiej dobierał uderzenia i zdołał ugrać tylko dwa punkty.

W drugiej odsłonie żaden z tenisistów nie zwalniał tempa. Gra była intensywna, pełna różnorodnych zagrań i walki w defensywie. Jako pierwszy ponownie przełamał Thiem na 4:2. Wydawało się, że tym razem Austriak pójdzie za ciosem i nie pozwoli odrobić strat przeciwnikowi. Stało się inaczej. Serb odłamał rywala w kolejnym gemie. Przy stanie 5:5 lider rankingu wykorzystał błędy Thiema i pierwszy raz w meczu to on prowadził z przewagą przełamania. Serb był już o krok od awansu do finału, jednak rozegrał słabego gema przy serwisie i znowu losy partii rozstrzygał tie-break.

U Thiema było widać coraz większe zmęczenie, ale Austriak nie poddawał się i walczył o każdą piłkę. Dżoković nie miał zamiaru jednak grać trzeciego seta. W odpowiednim momencie wrzucił piąty bieg i za pierwszą piłką meczową skończył pojedynek.

„Nole” zagra w trzecim finale w Madrycie. Poprzednie dwa (2011, 2016) wygrał. Jego rywalem w walce o tytuł będzie zwycięzca spotkania Rafael Nadal – Stefanos Tsitsipas.