Madryt. Isner pokonał jednego z faworytów. Po meczu zaskoczył: nie byłem lepszy

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

John Isner po raz trzeci z rzędu awansował do ćwierćfinału Mutua Madrid Open. W hiszpańskiej imprezie startuje jednak bardzo nieregularnie. Poprzednie dwa występy miały miejsce w 2015 i 2018 rok. Amerykanin przypomniał o sobie w najlepszy możliwy sposób, eliminując Andrieja Rublowa. 

Lata mijają, a John Isner wciąż potrafi zaskakiwać najlepszych. Amerykanin, który dwa tygodnie temu świętował 36. urodziny, w Madrycie pokonał już dwóch wyżej notowanych rywali. W drugiej rundzie wygrał z Roberto Bautistą Agutem, a w 1/8 finału z Andriejem Rublowem. Oba spotkania rozstrzygnął na swoją korzyść w tie-breaku decydującego seta.

Co ciekawe, w meczu z Rublowem Isner nie miał nawet jednej szansy na przełamanie. Mimo to wygrał 7:6(4), 3:6, 7:6(4). Taka sytuacja przytrafiła mu się po raz dziesiąty w karierze. Pod tym względem lepszy od niego jest tylko Ivo Karlović.

Po zwycięstwie i awansie do ćwierćfinału 36-latek podjął decyzję o rezygnacji z występu w Rzymie. Turniej w stolicy Włoch, również rangi ATP Masters 1000, zostanie rozegrany w przyszłym tygodniu. Do pojedynku z Rublowem odniósł się natomiast w dość zaskakujący sposób. – Nie byłem dziś lepszym graczem na korcie – powiedział po rekordzisty pod względem zwycięstw w 2021 roku i jednego z faworytów do sięgnięcia po trofeum w Madrycie. Dodał jednak, że jest bardzo szczęśliwy, a za klucz do sukcesu uznał serwis. Nie mogło być inaczej, skoro posłał 29 asów.

W ćwierćfinale rywalem Isnera będzie Dominic Thiem. Drugą parę ćwierćfinałową w górnej części drabinki utworzyli natomiast Rafael Nadal i Alexander Zverev. Dojdzie więc do starcia dwóch byłych mistrzów Mutua Madrid Open. Nadal wygrywał tę imprezę pięciokrotnie, po raz pierwszy już 16 lat temu, a Niemiec raz – w 2018 roku. Obaj przystąpią do pojedynku z zapasem sił. Przez pierwsze dwie rundy przeszli bowiem bez najmniejszego problemu.

W dolnej połowie drabinki do głosu doszli tenisiści, którzy do tej pory nie błyszczeli w zawodach z serii ATP Masters 1000. Ktoś z czwórki Aleksander Bublik, Casper Ruud, Matteo Berrettini, Cristian Garin po raz pierwszy zagra w finale tak dużej imprezy.


Wyniki

Mecze 1/8 finału:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Alexei Popyrin (Australia) 6:3, 6:3
Alexander Zverev (Niemcy, 5) – Daniel Evans (Wielka Brytania) 6:3, 7:6(4)
John Isner (USA) – Andriej Rublow (Rosja, 7) 7:6(4), 3:6, 7:6(4)
Casper Ruud (Norwegia) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 4) 7:6(4), 6:4
Matteo Berrettini (Włochy, 8) – Federico Delbonis (Argentyna) 7:6(4), 6:4