Madryt. Martić popsuła humory gospodarzom

/ Anna Niemiec , źródło: wtatennis.com, foto: AFP

W niedzielę udanie rywalizację Mutua Madrid Open zainaugurowały Naomi Osaka, Simona Halep i Karolina Pliszkova. Powodów do radości miejscowej publiczności nie dostarczyła Garbine Muguruza.

Hiszpanka po zaciętym dwusetowym pojedynku przegrała z Petrą Martić. Dla faworytki miejscowej publiczności był to mecz niewykorzystanych szans. W pierwszej partii dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa miała trzy piłki setowe przy wyniku 5:4, ale przegrała 5:7, a w drugiej w dziesiątym gemie miała dwie okazje, żeby zakończyć partię, ale ostatecznie do rozegrania konieczny okazał się tie-break, którego na swoją korzyść rozstrzygnęła Chorwatka.

Większych problemów z awansem do drugiej rundy hiszpańskich zawodów nie miała Simona Halep. Rumunka bardzo dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko Margaricie Gasparian i pierwszego seta wygrała błyskawicznie bez straty gema, a w drugim wyszła na prowadzenie 5:2. Rosjanka zdołała odrobić jeszcze stratę przełamania i doprowadziła do wyniku 4:5, ale chwilę później ponownie nie była w stanie utrzymać podania i 74 minutach gry pożegnała się z turniejem.

Pierwszą przeszkodą w Madrycie bez straty seta pokonała również Naomi Osaka, która wyeliminowała Dominikę Cibulkovą. Liderka światowego rankingu pewnie wygrała pierwszą partię, ale w drugiej Słowaczka odskoczyła już na 4:2. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów nie zdołała jednak utrzymać przewagi do końca partii i o jej losach musiał zadecydować tie-break, w którym minimalnie lepsza okazała się Japonka. Kolejną rywalką turniejowej „jedynki” będzie Sara Sorribes Tormo, która w trzech setach wygrała z Larą Arruabarreną.

Bardzo solidnie na pierwsze zwycięstwo w Caja Magica musiała zapracować Karolina Pliszkova. Czeszka dobrze rozpoczęła spotkanie przeciwko Dajanie Jastremskiej i wyszła na prowadzenie 4:2 z „breakiem”. Ukrainka odrobiła jednak stratę przełamania i w końcówce rozstrzygnęła seta na swoją korzyść. Druga odsłona pojedynku miała bardzo podobny przebieg. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów ponownie odskoczyła na 4:2, ale i tym razem nie była w stanie utrzymać przewagi. Przy wyniku 5:4 18-latka urodzona w Odessie miała cztery piłki meczowe, ale żadnej z nich nie wykorzystała i do rozstrzygnięcia konieczny okazała się „trzynasty gem”, w którym więcej zimnej krwi zachowała tym razem czeska tenisistka. W decydującej partii gra toczyła się zgodnie z regułą własnego serwisu aż do wyniku 4:3 dla turniejowej „piątki”. W ósmym gemie Pliszkova jako pierwsza odebrała podanie rywalce, a chwilę później wykorzystała atut własnego serwisu i 2 godzinach i 17 minutach walki mogła wznieść ręce w geście triumfu.

Do drugiej rundy Mutua Madrid Open awansowały także Sloane Stephens, Belinda Bencic, Mihaela Buzarnescu, Kristina Mladenovic oraz Sorana Cistea, która pokonała rozstawiona z numerem 13 Madison Keys. Z imprezą pożegnała się Elina Switolina, Ukrainka, która od turnieju w Miami pauzowała z powodu kontuzji kolana, nie znalazła sposobu na pokonania Pauline Parmentier. W pierwszej partii turniejowa „szóstka” z wyniku 1:5 doprowadziła do 4:5, ale Francuzce udało się w końcu zamknąć seta. O losach drugiej odsłony meczu musiał zadecydować tie-break, w którym 24-latka urodzona w Odessie obroniła trzy piłki meczowe, ale przy czwartej musiała już skapitulować.

Pierwsza runda singla
Naomi Osaka (Japonia, 1) – Dominika Cibulkova (Słowacja) 6:2 7:6(6)
Simona Halep (Rumunia, 3) – Margarita Gasparian (Rosja) 6:0 6:4
Karolina Pliszkova (Czechy, 5) – Dajana Jastremska (Ukraina) 5:7 7:6(5) 6:3
Pauline Parmentier (Francja) – Elina Switolina (Ukraina, 6) 6:4 7:6(6)
Sloane Stephens (USA, 8) – Polona Hercog (Słowenia, Q) 6:2 7:6(4)
Sorana Cirstea (Rumunia, WC) – Madison Keys (USA, 13) 3:6 6:4 6:1
Donna Vekić (Chorwacja) – Qiang Wang (Chiny, 15) 7:5 6:4
Viktoria Kuzmova (Słowacja) – Julia Goerges (Niemcy, 16) 7:5 6:4
Sara Sorribes Tormo (Hiszpania, WC) – Lara Arrubarrena (Hiszpania, WC) 6:4 4:6 6:1
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) – Elise Mertens (Belgia) 7:5 7:6(5)
Belinda Bencic (Szwajcaria) – Alison Van Uytvanck (Belgia) 6:4 6:3
Saisai Zheng (Chiny) – Yafan Wang (Chiny) 7:6 7:6(3)
Petra Martić (Chorwacja) – Garbine Muguruza (Hiszpania) 7:5 7:6(2)
Mihaela Buzarnescu (Rumunia) – Ajla Tomlajnovic (Australia) 6:3 6:2
Kristina Mladenovic (Francja) – Barbora Strycova (Czechy) 6:3 6:1