Madryt. Sabalenka oraz Sakkari odwróciły losy spotkań i zagrają o finał

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Aryna Sabalenka i Maria Sakkari to pierwsze półfinalistki tegorocznego Mutua Madrid Open 2023. Obie tenisistki by awansować do 1/2 finału musiały odrabiać stratę seta. 

W dotychczasowych meczach tegorocznej edycji madryckiej imprezy tegoroczna „dwójka” nie straciła nawet seta. Największe problemy miała w meczu trzeciej rundy przeciwko Camili Osorio, gdy Kolumbijka wygrała dziewięć gemów. We wtorek tenisistka z Mińska przegrała pierwszego seta.

Mecz rozpoczął się bardzo dobrze dla Mayar Sherif. Egipcjanka, która w trzech ostatnich meczach odprawiła tenisistki rozstawione, wygrała partię otwarcia 6:2. Wiceliderka rankingu się spieszyła i popełniała dużo prostych błędów, przez musiała gonić wynik. W pierwszym gemie drugiej odsłony zawodniczka z Europy ponownie przegrała swego gema serwisowego. Jednak tym razem od razu odrobiła stratę. Kolejne dwa gemy powędrowały na konto serwujących. Od stanu 2:2 kontrolę nad sytuacją na korcie zaczęła przejmować mistrzyni Australian Open 2023, która wygrała cztery gemy z rzędu i doprowadziła do decydującej odsłony. W tej trwała dominacja Sabalenki. Dwukrotnie przełamała ona serwis Sherif i na tablicy wyników pojawił się rezultat 4:0 w trzecim secie. Co prawda 59. rakieta świata wygrała jeszcze gema, ale na więcej już jej nie było stać i pożegnała się z imprezą. Był to debiut tenisistki z Kairu w ćwierćfinale turnieju tej rangi.

Rywalką Aryny Sabalenki w jej drugim madryckim półfinale w karierze będzie Maria Sakkari. Greczynka podobnie jak jej najbliższa rywalka musiała się mocno napracować, aby zapewnić sobie miejsce wśród czterech najlepszych tenisistek tegorocznej edycji Mutua Madrid Open. Pierwsza odsłona była festiwalem przełamań. Pierwszą, która wygrała gema jako returnująca była Greczynka, która wyszła na prowadzenie 2:1. Jednak od razu po zmianie stron miało miejsce przełamanie powrotne. Następnie panie jeszcze czterokrotnie nie zdołały otrzymać swego podania i losy pierwszej odsłony rozstrygnął tie-break. W nim lepiej zaprezentowała się Rumunka, która po zmianie stron (przy wyniku 3-3) nie przegrała już akcji i wyszła na prowadzenie w całym meczu.

Drugi set rozpoczął się od serii trzech przełamań. Dzięki temu Sakkari wyszła na prowadzenie 4:2, a po chwili (po kolejnym „breaku”) miała 5:2. Co prawda ósmego gema wygrała Begu, ale greczynka nie oddała już prowadzenia i panie mogły się szykować do trzeciej partii. Tym razem serwujące przegrały tylko dwa gemy i oba były przy podaniu Begu. Ostatecznie po blisko trzech godzinach rywalizacji pierwszy raz do półfinału madryckiego „tysięcznika” awansowała Sakkari.

Półfinałowy mecz między Greczynką i Aryną Sabalenką będzie dziewiątym spotkaniem obu pań. I pierwszym na korcie ziemnym. Dotychczasowy bilans jest korzystny dla Białorusinki, która wygrywała pięciokrotnie, odnosząc trzy porażki.

 


Wyniki

Ćwierćfinał:

Aryna Sabalenka (2) – Mayar Sheriff (Egipt) 2:6, 6:2, 6:1

Maria Sakkari (Grecja, 9) – Irina Camelia Begu (Rumunia, 31) 6:7, 6:4, 6:2