Madryt. Sabalenka ponownie w finale

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Aryna Sabalenka po raz dziewiąty okazała się lepsza od Marii Sakkari i to ona została pierwszą finalistką Mutua Madrid Open 2023. Rywalkę dla tenisistki z Mińska wyłoni spotkanie między Igą Świątek i Weroniką Kudermietową.

Już tylko dwie niewiadome pozostałe w rywalizacji pań podczas tegorocznego tysięcznika w stolicy Hiszpanii. Późnym wieczorem w czwartek dowiemy się kto będzie drugą finalistką. Pierwszą zawodniczką, która w tym roku wystąpi w meczu o tytuł jest turniejowa „dwójka”. Tenisistka z Mińska w pierwszym półfinale pokonała Marię Sakkari. Zeszłoroczny turniej nie był zbyt udany dla uczestniczek pierwszego tegorocznego półfinału. Sabalenka odpadła już po pierwszym meczu, z kolei tenisistka z Grecji rozegrała dwa spotkania. W tym roku obie panie zanotowały zdecydowanie lepszy występ.

Mecz rozpoczął się idealnie dla Sabalenki, która po nieco ponad dziesięciu minutach prowadziła 3:0. Jednak nie zdołała utrzymać wypracowanej przewagi i kolejne trzy gemy powędrowały na konto Sakkari. Jednak w końcówce tej części spotkania do głosu ponownie doszła mistrzyni Australian Open 2023, która wygrała trzy z czterech gemów i już tylko jeden set ją dzielił od awansu do finału. Początek drugiej partii był wyrównany. Pierwszą, która miała szanse na breaka była Greczynka. Jednak rywalka wyszła z opresji obronną ręką, a następnie sama wykorzystała szanse, aby wyjść na prowadzenie, którego nie oddała już do końca meczu, który zakończyła, wykorzystując pierwszą piłkę meczową.

Porażka Sakkari oznacza, że nie wystąpi w trzecim finale turnieju tej rangi w karierze. Poprzednio grała w imprezach WTA 1000 w Guadalajarze oraz Indian Wells. W obu przypadkach okazała się słabsza od swej finałowej rywalki. Aryna Sabalenka po raz szósty wystąpi w turnieju, który rangą ustępuje jedynie wielkoszlemowym. I ma szansę na wygranie piątego „tysięcznika”.


Wyniki

Półfinał:

Aryna Sabalenka (2) – Maria Sakkari (Grecja, 9) 6:4, 6:1