Madryt. Świątek zatrzymała kontratak Aleksandrowej

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek zapewniła sobie awans do najlepszej ósemki turnieju Mutua Madrid Open. W poniedziałek w sesji wieczornej Polka skruszyła opór Jekateriny Aleksandrowej.

Rosjanka dobrze rozpoczęła spotkania i efektownym returnem z forhandu po linii już w pierwszym gemie wypracowała sobie „breakpointa”, przy którym raszynianka popełniła podwójny błąd serwisowy. W początkowej fazie spotkania podopieczna Tomasza Wiktorowskiego grała trochę za krótką piłką i Aleksandrowa miała dużo czasu na przejmowanie inicjatywy w wymianach. Liderka światowego rankingu szybko jednak wyciągnęła wnioski. Zdecydowanie wydłużyła długość swoich zagrań, dzięki czemu jej rywalka musiała atakować z nie do końca przygotowanych pozycji i zaczęła popełniać coraz więcej błędów. Świątek od stanu 1:3 wygrała pięć z sześciu kolejnych gemów i objęła prowadzenie w meczu.

Turniejowa „jedynka” dobrze rozpoczęła również drugą odsłonę spotkania i już w drugim gemie zdobyła „breaka”, w czym pomogły jej dwa podwójne błędy serwisowe popełnione przez rywalkę. W tej części meczu Świątek nie musiała nawet bronić się przed stratą podania aż do wyniku 5:3. W dziewiątym gemie Polka zagrał trochę zbyt nerwowo w kilku momentach i Aleksandrowa wypracowała sobie dwie okazje na odrobienie strat. Pierwszą reprezentantka Biało-Czerwonych zniwelowała, ale przy drugiej Rosjanka postawiła wszystko na jedną kartę i posłała doskonały return z backhandu po linii. Po zmianie stron trzykrotna mistrzyni wielkoszlemowa wypracowała sobie pierwszą piłkę meczową, ale niżej sklasyfikowana z tenisistek w imponującym stylu się wybroniła. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break, w którym Aleksandrowa świetnie serwowała i szybko odskoczyła na 3:0 i 6:3. Jedną piłkę setową raszynianka obroniła, ale przy drugiej popełniła już błąd z forhandu i o losach meczu musiał zadecydować trzeci set.

Świątek podrażniona niepowodzeniem w drugiej partii dobrze rozpoczęła decydującą część meczu i w trzecim gemie, dzięki efektownemu returnowi z forhandu, zapewniła sobie „breakpointa” i go wykorzystała. Pierwsza rakieta Polski nie dopuściła do powtórki z drugiego seta. Utrzymała przewagę przełamania już do końca meczu, a przy wyniku 5:3 przypieczętowała zwycięstwo po raz drugi odbierając rywalce podanie bez straty punktu.

W ćwierćfinale Mutua Madrid Open Iga Świątek zmierzy się z Petrą Martić.


Wyniki

Czwarta runda singla

Iga Świątek (Polska, 1) – Jekaterina Aleksandrowa (16) 6:4 6:7(4) 6:3