Madryt. Zieliński i Nys przerwali serię porażek

/ Artur Kobryn , źródło: własne, atptour.com, foto: Diadora

Jan Zieliński i Hugo Nys pokonali Alexandra Erlera i Lucas Miedlera 6:1, 6:4 w pierwszej rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Dla Polaka i Monakijczyka było to premierowe zwycięstwo odniesione na nawierzchni ziemnej w tym sezonie.

Ostatnie miesiące nie były udane dla Zielińskiego i Nysa. Po finale Australian Open zdołali wygrać tylko jeden pojedynek na najwyższym szczeblu rozgrywek ATP. Dokonali tego w Dosze, a następnie zaliczyli sześć kolejnych porażek. Ich austriaccy rywale mają z kolei za sobą owocny okres. Triumfowali bowiem w Acapulco oraz przed tygodniem w Monachium. Ponadto dotarli też do finału w zmagań w Marrekeszu. Z polska-monakijską parą przyszło im się zmierzyć po raz pierwszy.

W sobotnim pojedynku Austriacy byli jednak bezradni. Spotkanie od samego początku toczyło się po myśli Zielińskiego i Nysa. Już przy pierwszej sposobności przełamali przeciwników przy podaniu Erlera. Chwilę później potwierdzili zdobycz gemem wygranym „na sucho” i na tablicy wyników pojawił się rezultat 3:0. Na tym jednak nie poprzestali, bowiem w szóstym gemie wykorzystali break-pointa, gdy ponownie serwował Erler. Tuż potem nie mieli problemów z zamknięciem premierowej odsłony wynikiem 6:1. Polak i Monakijczyk imponowali przede wszystkim dyspozycją serwisową. Wygrali wszystkie punkty po trafionym pierwszym podaniu, a ich oponenci zdobyli jedynie cztery piłki, w gemach, w których returnowali.

Inauguracja drugiej partii przyniosła kontynuację zdarzeń z seta poprzedniego. Już w premierowym gemie, do zera, „nasz” debel przełamał serwis Miedlera. W gemie trzecim mieli okazję, by jeszcze podwyższyć prowadzenie, ale Austriacy zdołali wyjść z opresji. Polsko-monakijski duet utrzymywał z kolei wysoki poziom gry przy własnym serwisie i nie dawał przeciwnikom żadnych szans na odrobienie straty. Zarówno Zieliński, jak i Nys pewnie wygrywali kolejne gemy podając i utrzymali do końca partii zaliczkę zdobytą na jej początku. Po 58 minutach zakończyli całą potyczkę i mogli cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w tym roku na kortach ziemnych oraz przerwania passy porażek.

Ich kolejnymi rywalami będą Santiago Gonzalez i Edouard Roger-Vasselin. Meksykanin i Francuz w swoim pierwszym meczu, także w dwóch setach, pokonali duet Daniel Rincon oraz Abdullah Shelbayh.


Wyniki

Pierwsza runda gry podwójnej:

Hugo Nys, Jan Zieliński (Monako, Polska) – Alexander Erler, Lucas Miedler (Austria) 6:1, 6:4