Madryt. Zwycięska batalia Hurkacza

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz po prawie trzech godzinach walki pokonał Hugo Delliena i awansował do drugiej rundy Mutua Madrid Open.

Spotkanie lepiej rozpoczął Boliwijczyk, który już w trzecim gemie odebrał podanie rywalowi. Reprezentant Biało-Czerwonych błyskawicznie mógł odrobić stratę, ale nie wykorzystał „breakpointa”. W kolejnych gemach wrocławianin bardzo dobrze spisywał się we własnych gemach serwisowych, ale nie był w stanie wypracować sobie szansy przy podaniu przeciwnika. Ta sztuka udała mu się dopiero w bardzo zaciętym dziesiątym gemie. Tenisista z Ameryki Południowej najpierw zniwelował w nim trzy „breakpointy”, a potem wypracował sobie pierwszą piłkę setową. Hurkacz zdołał ją jednak obronić, a chwilę minięciem z backhandu wyrównał na 5:5. Najlepszy polski tenisista poczuł swoją szansę, przycisnął rywala w końcówce, wygrał również dwa kolejne gemy i objął prowadzenie w meczu.

Zawodnik rozstawiony z numerem 12 dobrze rozpoczął także drugą odsłonę spotkania i odskoczył na 2:0, ale Dellien błyskawicznie odrobił stratę i później gra się wyrównała. Obaj tenisiści pilnowali własnych serwisów. Przy wyniku 5:5 słabszy gem przytrafił się Hurkaczowi, ale reprezentant Boliwii nie wykorzystał atutu własnego podania, żeby zapisać drugiego seta na swoim koncie. Do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Polak nie wykorzystał w niej trzech szans na zakończeniu meczu. Po długiej grze na przewagi dla 28-latka urodzonego w Trinidadzie szczęśliwa okazała się czwarta piłka setowa.

Niepowodzenie w końcówce drugiej partii nie podłamało 25-latka z Dolnego Śląska, który pomimo zmęczenia był w stanie jeszcze podnieść poziom swojej gry. Hurkacz w tej części spotkania ani razu nie musiał nawet bronić się przed stratą podania, a sam przełamał rywala dwukrotnie i po 2 godzinach i 55 minutach mógł się cieszyć ze zwycięstwa. Kolejnym rywalem reprezentanta Biało-Czerwonych będzie Alejandro Davidovich Fokina.