Magda Linette mistrzynią! Wielki sukces poznanianki!!!

/ Michał Krogulec , źródło: własne, foto: AFP

Magda Linette pokonała Camilę Giorgi  5:7, 7:5, 6:4 w finale turnieju WTA International w Nowym Jorku (z pulą nagród 250 tys. dolarów). Tym samym zapisała się na kartach historii tenisa jako druga po Agnieszce Radwańskiej polska triumfatorka imprezy pod egidą WTA!!

W spotkaniu o tytuł I edycji turnieju w nowojorskim Bronksie tenisistki grały falami, seriami zdobywając punkty i gemy. Raz skuteczniejsza z głębi kortu, na returnie, czy to przy własnym serwisie była Magda Linette, innym razem Camila Giorgi. W dwóch pierwszych setach, to poznanianka najpierw budowała przewagę. W premierowej odsłonie prowadziła 3:1, ale to Giorgi wygrała 7:5, tym samym Linette straciła dopiero drugiego seta w ósmym meczu turnieju.

W drugiej partii Polka zyskała przewagę na 4:1, by za chwilę był remis 4:4 i dramatyczne sytuacje w dziewiątym gemie, gdy Linette przyszło bronić break pointów. Widmo finałowej porażki pierwszy raz zajrzało wtedy w oczy Polki. Wówczas druga rakieta Polski wykazała się ogromną odpornością psychiczną, wznosząc swój tenis na wyższy poziom, do jakiego przyzwyczaiła nas już w tym tygodniu w imprezie Bronx Open. Końcówka seta należała do Linette, przy stanie 6:5 przełamała podanie Włoszki, kończąc drugą partię efektownym forhendem (wideo poniżej).

Polka rywalizację w Bronx Open  zaczęła już tydzień temu, od trzystopniowych eliminacji. Z każdym meczem kumulacja zmęczenia rosła, ale gra Polki nie traciła zbytnio na jakości, a wręcz zyskiwała na precyzji uderzeń. Przed trzecim setem finału, można było mieć obawy, czy Polka wytrzyma jednak trudy turnieju.

Decydującą partię lepiej zaczęła Giorgi, od przełamania serwisu Linette. Natychmiast zyskała przewagą dwóch gemów, której szybko nie oddała, ciągle wywierając na returnie presję w szeregach poznanianki. Jednak, gdy Linette przyszło bronić break-pointów przy stanie 1:3, to ratowała się z opresji skutecznym pierwszym podaniem, a to przecież wizytówka wielkich mistrzyń, bowiem w trudnych momentach grają najlepszy tenis. Wydaje się, że to wyjście z opresji przez Linette w piątym gemie podbudowało naszą tenisistkę.

Giorgi straciła przewagę i ze stanu 2:4 Polka odwróciła losy meczu! Poznanianka wygrała cztery gemy z rzędu, grając po prostu bajecznie. Ponad 10 lat zawodowej kariery i warto było czekać. Magda Linette zapisze się dziś w historii tenisa jako druga polska triumfatorka turnieju z cyklu WTA. W nagrodę, od najbliższego poniedziałku awansuje w rankingu z 80. na 52. miejsce.


Wyniki

Finał gry pojedynczej:

Magda Linette (Polska, Q) – Camila Giorgi (Włochy) 5:7, 7:5, 6:4