Majchrzak raz, Hurkacz dwa. Wygrywamy cały turniej!

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Reprezentacja Polski w cuglach wygrała  finałowe spotkanie z Estonią podczas turnieju III Grupy Strefy Europejskiej Pucharu Davisa. Najpierw Kamil Majchrzak ograł 6:0, 6:2 Kennetha Raismę, a później Hubert Hurkacz pokonał 6:1, 7:5 Kristjana Tamma. Stawką meczu było pierwsze miejsce w turnieju, bowiem awans do baraży o II Grupę biało-czerwoni wywalczyli już wcześniej. 

Polacy od początku byli zdecydowanymi faworytami w starciu z Estończykami. Na dodatek kapitan rywali podjął dość zaskakującą decyzję i nie wystawił do gry Jurgena Zoppa, bezsprzecznie najsilniejszego ogniwa w swojej drużynie. Szanse Estończyków zmalały tym samym niemal do zera, bowiem ciężko było się spodziewać, że Kenneth Raisma i Kristjan Tamm, rywalizujący na co dzień w najniższych rangą zawodach ITF, postawią się Kamilowi Majchrzakowi i Hubertowi Hurkaczowi.

Nasi singliści wywiązali się z zadania i różnica klas widoczna ,,na papierze” znalazła swoje odzwierciedlenie na korcie. Kamil Majchrzak potrzebował niespełna godziny, by pokonać 6:0, 6:2 Kennetha Raismę i bez straty seta zakończyć zmagania w ateńskim turnieju. Dzięki tenisiście z Piotrkowa Trybunalskiego za każdym razem wychodziliśmy na prowadzenie 1:0. W większości przypadków kropkę nad ,,i” stawiał już Hubert Hurkacz i debel nie miał większego znaczenia. Tylko Grecy, za sprawą świetnego Stefanosa Tsitsipasa, potrafili doprowadzić do sytuacji, w której gra podwójna była kluczowa dla losów rywalizacji. Wówczas jednak Łukasz Kubot i Marcin Matkowski stanęli na wysokości zadania i gospodarzy również udało się pokonać.

Estończycy nie stawiali nam aż takiego oporu. Kristjan Tamm, zwłaszcza w drugim secie, dzielnie walczył z Hubertem Hurkaczem, ale ostatecznie uległ mu 1:6, 5:7. W ten sposób biało-czerwoni przypieczętowali zwycięstwo w całym turnieju i z pierwszego miejsca awansowali do przyszłorocznych baraży o awans do II Grupy Strefy Euroafrykańskiej. W Atenach do rozegrania został jeszcze mecz deblowy z Estończykami, po którym poznamy dokładny wynik finałowego starcia. Najprawdopodobniej ostatni mecz w karierze rozegra Marcin Matkowski.


Wyniki

Polska – Estonia 2-0

Kamil Majchrzak – Kenneth Raisma 6:0, 6:2
Hubert Hurkacz – Kristjan Tamm 6:1, 7:5
Ł. Kubot, M. Matkowski – V. Ivanov, K. Raisma