Majorka. Miedwiediew w pierwszym finale na trawie

/ Dominika Opala , źródło: własne/ www.atptour.com, foto: AFP

Daniił Miedwiediew i Sam Querrey zmierzą się w finale Mallorca Championships 2021. Dla Rosjanina, który w półfinale pokonał Pablo Carreno Bustę, będzie to premierowy mecz o mistrzostwo na trawie. Z kolei Amerykanin okazał się lepszy od Adriana Mannarino i powalczy o drugi tytuł na tej nawierzchni. 

Dannił Miedwiediew nie miał łatwego zadania w półfinale. Rywalem Rosjanina był Pablo Carreno Busta, który przez cały tydzień prezentował wysoką formę. Potwierdził to także w pierwszym secie pojedynku z turniejową „jedynką”. Początek meczu zdecydowanie należał do reprezentanta gospodarzy, wykorzystującego nadarzające się okazje. Nie robił tego Miedwiediew i Hiszpan objął prowadzenie 3:0. Przewaga wywalczona na starcie okazała się kluczowa dla losów partii – Carreno Busta nie pozwolił rywalowi na odrobienie strat i wygrał piątego seta z rzędu w turnieju.

Jednak w dwóch kolejnych odsłonach to finalista US Open 2019 był stroną dominującą. Moskwianin podniósł poziom swojej gry, szczególnie poprawił skuteczność serwisu i tym razem to on jako pierwszy uzyskiwał przewagę. W drugim secie Miedwiediew rozpoczął od prowadzenie 3:0, a w trzecim od 4:0. Carreno Busta nie potrafił wywierać na przeciwniku takiej presji, jak w partii otwarcia i tym samym nie miał ani jednej szansy na odrobienie strat. Finalnie drugi tenisista świata zwyciężył 3:6, 6:3, 6:2 i zameldował się w pierwszym finale na trawie w karierze, w 18. ogólnie.

Wiem, że potrafię grać dobrze na trawie – powiedział Miedwiediew. – Niestety nie mamy wielu turniejów na tej nawierzchni. To będzie wyjątkowe uczucie, jeśli zdobędę tytuł na trawie. Zdobywanie trofeów na różnych nawierzchniach wzmacnia pewność siebie i jest dobre dla kariery – dodał. Rosjanin ma na koncie 10. tytułów wywalczonych w imprezach głównego cyklu, wszystkie wygrał na kortach twardych.

Rywalem Miedwiediewa w finale na Majorce będzie Sam Querrey. Amerykanin będzie celował w pierwszy puchar od 2017 roku, kiedy to był najlepszy w Los Cabos. W piątkowym półfinale pewnie pokonał Adriana Mannarino w 70 minut.. Kluczem do zwycięstwa był serwis i skuteczność wygrywania punktów po pierwszym podaniu (97%). Francuz miał tylko jedna szansę na breaka, jednak jej nie wykorzystał.

Sobotni finał, który rozpocznie się o 16:00, będzie drugim spotkaniem pomiędzy Daniiłem Miedwiediewem i Samem Querreyem. Tenisiści ci zmierzyli się wcześniej w 2017 roku na trawie w Eastbourne. Lepszy wówczas okazał się Rosjanin, wygrywając 6:3, 7:5. Amerykanin ma już na koncie tytuł na nawierzchni trawiastej. W 2010 roku triumfował na kortach Queen’s Clubu.


Wyniki

Półfinały singla:

Daniił Miedwiediew (Rosja, 1, WC) – Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 4) 3:6, 6:3, 6:2

Sam Querrey (USA) – Adrian Mannarino (Francja) 6:4, 6:3