Maks Kaśnikowski i Rozalia Gruszczyńska mistrzami Polski do lat 18

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: PZT

Maks Kaśnikowski i Rozalia Gruszczyńska wyjadą z Wrocławia ze złotymi medalami Mistrzostw Polski juniorów. Oboje nie stracili w całym turnieju ani jednego seta. W finałach pokonali Jaszę Szajrycha i Aleksandrę Wierzbowską. 

Kaśnikowski był rozstawiony w turniejowej drabince z numerem jeden i doskonale wywiązał się z roli faworyta. Pewnie kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, mimo że łatwej drogi wcale nie miał. Już w pierwszej rundzie spotkał się z Piotrem Kusiewiczem, który wspólnie z Marcelem Politowiczem zdobył tytuł w grze podwójnej. Później pokonał jeszcze Karola Tomańskiego, Mikołaja Lisa i Dawida Wiśniewskiego, a w finale po raz pierwszy spotkał się z rozstawionym zawodnikiem. Występujący z numerem pięć Jasza Szajrych nawiązał walkę w obydwuu setach, ale nie zdołał sprawić niespodzianki. Faworyt wygrał 6:3, 7:6(5).

Przypomnijmy, że Kaśnikowski, który w poniedziałek skończy dopiero 17 lat, zdążył już zadebiutować w reprezentacji Polski. Na początku marca pokonał w Kaliszu Yu Kai Waia, pieczętując zwycięstwo naszej reprezentacji nad Hongkongiem. W rankingu ITF do lat 18 zajmuje obecnie 43. miejsce.

W turnieju dziewcząt najlepsza okazała się natomiast Rozalia Gruszczyńska. Zawodniczka Górnika Bytom jest jeszcze młodsza, bo w marcu skończyła dopiero 16 lat. Wciąż mogłaby więc grać z kadetkami, ale duży talent pozwala jej wygrywać również ze starszymi przeciwniczkami. W mistrzostwach juniorów straciła tylko dwanaście gemów w całym turnieju. Imponujący był zwłaszcza początek. Dwie pierwsze rywalki odprawiła z kwitkiem, nie tracąc przy tym ani jednego gema. W finale pokonała natomiast 6:2, 6:2 Aleksandrę Wierzbowską.

Obie finalistki pokazały się z dobrej strony podczas dwóch pierwszych zawodów z cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Za każdym razem wygrywały co najmniej jedno spotkanie, a później rozgrywały wyrównane pojedynki z zawodniczkami z krajowej czołówki. Gruszczyńska urwała nawet seta Magdalenie Fręch.

Wracając do Mistrzostw Polski we Wrocławiu, Gruszczyńska i Wierzbowska spotkały się również w finale gry podwójnej. W tej specjalności górą była Wierzbowska, której partnerowała Zuzanna Szczepańska. Gruszczyńska i Alicja Formella zakończyły zmagania na drugim miejscu.

Z kolei w turnieju gry mieszanej zwyciężyli rozstawieni z numerem jeden Szymon Kielan i Laura Duhl. W finale pokonali Zuzannę Szczepańską i Dawida Wiśniewskiego.


Wyniki

Finał singla chłopców:

Maks Kaśnikowski (1)  – Jasza Szajrych (5) 6:3, 7:6(5)

Finał singla dziewcząt:

Rozalia Gruszczyńska (3) – Aleksandra Wierzbowska (1) 6:2, 6:2

Finał debla chłopców:

Piotr Kusiewicz, Marcel Politowicz (4) – Maks Kaśnikowski, Aleksander Orlikowski (1) 3:6, 6:3, 10-7

Finał debla dziewcząt:

Zuzanna Szczepańska, Aleksandra Wierzbowska (1) – Alicja Formella, Rozalia Gruszczyńska (2) 3:6, 6:0, 12-10

Finał gry mieszanej:

Laura Duhl, Szymon Kielan (1) – Zuzanna Szczepańska, Dawid Wiśniewski 7:5, 6:7(4), 11-9