Marbella. Carreno Busta pokonał rodaka w finale

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

Pablo Carreno Busta został mistrzem Andalucia Open. Rozstawiony z „jedynką” Hiszpan pokonał w finałowym pojedynku rodaka Jaume Munara 6:1, 2:6, 6:4.

Turniej w Marbelli zadebiutował w tym roku w kalendarzu ATP Tour. Już po ćwierćfinałach było wiadomo, że tytuł zdobędzie reprezentant gospodarzy. Najlepszą czwórkę imprezy stworzyli sami Hiszpanie. Sytuacja, w której wszyscy półfinaliści byli z jednego kraju, ostatni raz miała miejsce w 2004 roku podczas turnieju w Walencji.

W finale spotkali się Pablo Carreno Busta i Jaume Munar. Faworytem był pierwszy z nich. 29-latek to turniejowa ,,jedynka”, a także bardziej doświadczony i utytułowany tenisista. I to właśnie on dyktował warunki w pierwszej odsłonie tego pojedynku. Bez większych problemów wygrywał własne gemy serwisowe, z czym dla odmiany ogromne problemy miał Munar. Efekt? Gładkie zwycięstwo 6:1 po niewiele ponad pół godzinie gry.

Drugi set do stanu 2:2 przebiegał spokojnie. Obydwaj wygrywali gemy przy swoim podaniu. Od tego momentu Carreno Busta nie zdołał jednak zdobyć ani jednego gema, przez co przegrał tę partię 2:6. To zapowiadało ogromne emocje w decydującej odsłonie meczu.

W niej kluczowy mógł się okazać piąty gem. Carreno Busta przełamał wtedy swojego rywala, ale już po chwili stracił uzyskaną przewagę. Hiszpanie rozegrali świetny i długi dziewiąty gem przy podaniu Jaume Munara. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, ale ostatecznie to Carreno Busta zachował więcej zimnej krwi. Od zwycięstwa dzieliło go utrzymanie serwisu i ta sztuka mu się udała, dzięki czemu wygrał całe spotkanie 6:1, 2:6, 6:4.

– To przyjemność zdobyć tytuł tutaj, w Hiszpanii, w Marbelli. To dla mnie coś wyjątkowego. To mój piąty tytuł, więc jestem bardzo szczęśliwy ze zwycięstwa – powiedział po meczu mistrz Andalucia Open.

To piąte turniejowe zwycięstwo Pablo Carreno Busty w karierze. Hiszpan triumfował wcześniej w Chengdu, Estoril, Moskwie oraz Winston-Salem. 29-latek zaliczy również awans w rankingu ATP i od poniedziałku będzie dwunastym tenisistą świata.


Wyniki

Finał singla:

Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 1) – Jaume Munar (Hiszpania) 6:1, 2:6, 6:4