Massu: Thiem bliżej Wielkiej Trójki niż jakikolwiek inny tenisista

/ Dominika Opala , źródło: www.ubitennis.com /własne, foto: AFP

Nicolas Massu docenia postęp, jaki wykonał jego podopieczny w ostatnich dwóch latach. W tym sezonie Dominic Thiem sięgnął po premierowe wielkoszlemowe trofeum i pierwszy raz w karierze zakończył rok w Top 3. 

Nicolas Massu kolejny raz wyraził uznanie dla Dominika Thiema. Austriak wygrał w tym roku US Open, a ponadto dotarł do finałów w Australian Open i ATP Finals. Te występy pomogły mu zapewnić sobie miejsce w „trójce” najlepszych tenisistów na koniec roku.

Poziom regularności, jaki osiągnął Thiem w ciągu ostatnich dwóch lat jest spektakularny. Sezon 2019 zakończył na czwartym miejscu i już trudno było przezwyciężyć to, co zrobił: wygrał pięć turniejów i był finalistą Wielkiego Szlema – powiedział Massu w rozmowie z ADN Radio Chile. – To było bardzo skomplikowane, aby zrobić lepszy rok, a udało mu się to po kilku turniejach. Sięgnął po premierowy tytuł wielkoszlemowy i wygrywał na nawierzchni, na której wcześniej wyniki nie były takie same, jak na mączce – dodał.

Były dwukrotny mistrz olimpijski dołączył do zespołu Thiema na początku 2019 roku i odegrał kluczową rolę w jego sukcesie. Massu jako zawodnik wygrał sześć imprez ATP, a najwyżej w rankingu był na miejscu dziewiątym w 2004 roku. W tym samym sezonie sięgnął po dwa złote medale olimpijskie w Atenach.

Zdaniem 41-latka z Vina del Mar determinacja i zaangażowanie Thiema pomogły mu w rozwoju w tym sporcie. Do tej pory Austriak zagrał w czterech finałach wielkoszlemowych, z czego trzy z nich miały miejsce pod skrzydłami chilijskiego szkoleniowca.

On pracuje na 100% każdego dnia, ma świetną mentalność, poza talentem i siłą – opisywał Massu swojego zawodnika. – Cały czas ma wiele do poprawienia. To nie jest łatwe do zrobienia, bo margines jest bardzo niewielki na tym poziomie.

Wymagający rywal

Chilijczyk wierzy jednak w Thiema i uważa, że jest najlepszym tenisistą, który rywalizuje z trio złożonego z Dżokovicia, Nadala i Federera. Ma to poparcie także w wynikach. 27-latek z Wiener-Neustadt jest jednym z dwóch zawodników, którzy co najmniej pięć razy pokonali każdego z Wielkiej Trójki. Drugim jest były lider światowego rankingu Andy Murray.

Thiem jest tenisistą kompletnym: gra dobrze na wszystkich nawierzchniach, ma świetny serwis, backhand, forehand i dobrze się porusza. Ma talent do robienia rzeczy znaczniej lepiej niż myślisz – wyjaśnił Massu. – Zawsze będzie trudno grać przeciwko najlepszym w historii, ale jeśli jest ktoś, kto może z nimi na równi konkurować, to jest to Dominic Thiem. On ma uderzenia, a z tym, to zależy już wszystko od ciebie – dodał.

Massu został nominowany do nagrody ATP w kategorii „Trener Roku”. Wyróżnienie to przyznawane jest przez innych trenerów w tourze.

Muszę się wiele nauczyć, jestem w tej pracy od niedawna. Ale mam chęć i staram się być najlepszy w tym, co robię na co dzień. Trzeba być przygotowanym zarówno na sukces, jak i na gorsze momenty – zakończył.