Mattek-Sands lepsza od Venus Williams

/ Dominika Opala, źródło: własne , foto: AFP

Bethanie Mattek-Sands wygrała pierwszy mecz w głównym cyklu od ponad roku. Amerykanka wyeliminowała rodaczkę Venus Williams w trzech setach. Do drugiej rundy awansowały też m.in. Wiktoria Azarenka i Donna Vekić.

Zarówno Bethanie Mattek-Sands, jak i Venus Williams otrzymały od organizatorów turnieju w San Jose „dzikie karty”. Los sprawił, że musiały zmierzyć się ze sobą w pierwszej rundzie.

Partia otwarcia była niezwykle zacięta i trwała prawie godzinę. Tenisistki uzyskały po jednym przełamaniu, więc o losach seta zadecydował tie-break. Znacznie lepiej poradziła w nim sobie Williams, która wyszła na prowadzenie 4:0. Tej przewagi nie oddała do końca i zapisała odsłonę na swoje konto.

Mattek-Sands nie podłamała się jednak niepowodzeniem i dobrze rozpoczęła drugą partię. Wygrała pierwsze cztery gemy i kontrolowała sytuację na korcie. Starsza z Amerykanek miała problemy z utrzymaniem podania, w efekcie straciła je trzykrotnie w drugim secie.

W decydującej odsłonie Williams rozpoczęła od przełamania, a w drugim gemie miała trzy okazje na 2:0. Jej radość nie trwała długo. 34-latka z Rochester wrzuciła wyższy bieg i wygrała sześć gemów z rzędu, meldując się w drugiej rundzie Mubadala Silicon Valley Classic 2019. Mattek-Sands zdobyła 27 z ostatnich 31 punktów w meczu. Tym samym odniosła pierwsze zwycięstwo od Roland Garros 2018. Natomiast na kortach twardych ostatni raz schodziła zwycięska z kortu w marcu 2017 roku.

Kolejna rywalką Mattek-Sands będzie Carla Suarez-Navarro.

Powody do zadowolenia może też mieć Wiktoria Azarenka. Białorusinka pewnie pokonała Harmony Tan w 77 minut. Mecz był nierówny pod względem formy serwisowej. Francuzka wygrała zaledwie dwa gemy przy swoim podaniu, natomiast w pierwszym secie doszło do sześciu przełamań.

W drugiej rundzie Azarenka zmierzy się z Donną Vekić. Chorwatka stoczyła trzysetowy bój z Misaki Doi, ale ostatecznie zdołała pokonać kryzys i w trzeciej partii znalazła klucz do zwycięstwa.

Donna Vekić (Chorwacja, 5) – Misaki Doi (Japonia) 6:4, 3:6, 6:4

Danielle Collins (USA, 8) – Shuai Zhang (Chiny) 6:4, 5:7, 6:2

Madison Brengle (USA) – Andrea Petkovic (Niemcy) 6:0, 6:3

Saisai Zheng (Chiny) – Heather Watson (Wielka Brytania) 6:3, 6:1

Wiktoria Azarenka (Białoruś) – Harmony Tan (Francja, Q) 6:2, 6:4

Bethanie Mattek-Sands (USA, WC) – Venus Williams (USA, WC) 6:7 (4), 6:3, 6:1