Melbourne. Aleksandrowa za mocna dla Świątek

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Zwycięska seria, którą Iga Świątek zapoczątkowała w ubiegłym roku podczas Roland Garros, dobiegła końca. W trzeciej rundzie Gippsland Trophy 2021 lepsza od Polki okazała się Jekaterina Aleksandrowa. Rosjanka wygrała 6:4, 6:2 w 79 minut.

W pierwszym meczu w Melbourne Iga Świątek zdołała odrobić stratę seta i pokonać Kaję Juvan. W środę ta sztuka nie udała się już z Jekateriną Aleksandrową i to Rosjanka cieszyła się z awansu do ćwierćfinału Gippsland Trophy 2021.

Początek spotkania był zacięty i obie tenisistki przyzwyczajały się do panujących warunków. Zawodniczki grały niezwykle ofensywnie, ale przy tym pojawiało się wiele błędów, jednak wiadome było, że w tym spotkaniu nie będą przeważały długie wymiany. Jako pierwsza przełamanie uzyskała Rosjanka w piątym gemie. Polka jednak błyskawicznie odrobiła straty i wyrównała na 3:3. Wydawało się, że gra nieco się uspokoi, ale niżej notowana tenisistka ponownie przejęła inicjatywę w wymianach i wyszła na prowadzenie 5:3. Świątek starała się nawiązać jeszcze walkę w partii otwarcia, ale często była spóźniona do ofensywnych uderzeń rywalki i nie miała kontroli nad sytuacją. 19-latka z Raszyna obroniła cztery piłki setowe, ale to nie wystarczyło, by przeszkodzić Aleksandrowej w wygraniu odsłony 6:4.

W drugim secie kłopoty dla mistrzyni Roland Garros 2020 pojawiły się już w pierwszym gemie. Co prawda, Świątek obroniła dwa break pointy, ale trzecią szansę wykorzystała Rosjanka trenująca i mieszkająca w Pradze. Aleksandrowa kontynuowała solidną grę i nie pozwalała naszej reprezentantce na przejmowanie inicjatywy. Juniorska triumfatorka Wimbledonu 2018 miała przebłyski genialnej gry, ale było ich zdecydowanie za mało, by zagrozić tak dysponowanej dziś Rosjance. W kluczowych momentach 33. obecnie tenisistka w rankingu WTA była bezbłędna i to ona dominowała. W siódmym gemie Świątek ponownie straciła podanie i po 79 minutach gry, to Aleksandrowa mogła cieszyć się z awansu do ćwierćfinału. W nim zmierzy się z Simoną Halep.

 


Wyniki

Trzecia runda singla:

Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 9) – Iga Świątek (Polska, 6) 6:4, 6:2