Metz. Czwarty tytuł Humberta

/ Piotr Rutkowski , źródło: atptour.com, oprac. własne, foto: AFP

Ugo Humbert (23. ATP) wygrał halowy turniej rangi ATP 250 w Metz. W finale pokonał Aleksandra Szewczenkę. Dla urodzonego w mieście nad Mozelą tenisisty to czwarty tytuł w karierze.

Starcie w Metz było premierowym pojedynkiem Humberta z Szewczenką. Większe szanse na zwycięstwo, choćby z racji doświadczenia, dawano ulubieńcowi gospodarzy. W pierwszym secie kluczowy okazał się gem czwarty. Wówczas bardziej utytułowany z tenisistów wykorzystał już pierwszą okazję na przełamanie. O losach drugiej partii zadecydował gem siódmy, zakończony „brejkiem” na korzyść leworęcznego Francuza. Potem Humbert jeszcze raz przełamał swojego przeciwnika, i pewnie wygrał finałowe starcie. Ogółem podopieczny Jeremiego Chardy tylko w jednym przypadku musiał bronić break pointa.

Kiedy byłem młody, moim marzeniem było wygrać ten turniej – stwierdził Humbert po meczu. – To po prostu niesamowite. Mam teraz tyle uczuć, że nie potrafię tego opisać. To niesamowite wygrać tutaj, w moim rodzinnym mieście, przed rodziną – powiedział nie kryjąc emocji tenisista z Metz.

Dla 25-letniego Francuza to pierwszy tytuł w tym sezonie i czwarty w karierze. Wcześniej wygrywał w Auckland, Antwerpii (także w hali – przyp. red.) i Halle. Z kolei dla Szewczenki finał w Metz był jego premierowym.

Droga Humberta do tytułu w Metz:

I runda – wolny los

II runda – Thiem (Austria) 7:6(5), 4:6, 6:3

Ćwierćfinał – Mayot (Francja, Q) 6:3, 7:5

Półfinał – Fognini (Włochy, WC) 6:0, 6:2

Finał – Szewczenko 6:3, 6:3

Na końcu warto wspomnieć, że dzięki tytułowi w Metz Humbert zadebiutuje w TOP 20 rankingu ATP. Natomiast Szewczenko po raz pierwszy w karierze znajdzie się w czołowej pięćdziesiątce tegoż zestawienia.


Wyniki

Finał gry pojedynczej:

Ugo Humbert (Francja, 4) – Aleksandr Szewczenko 6:3, 6:3