Metz. Hurkacz z szansą na dublet! Z Zielińskim są w finale debla!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Rewelacyjnie spisują się nad Mozelą Hubert Hurkacz i Jan Zieliński! Wrocławianin stanie w niedzielę przed szansą na dublet, bowiem kilka godzin po wywalczeniu awansu do półfinału singla triumfował też w deblu. Swój największy sukces w karierze co najmniej wyrówna zatem tenisista z Warszawy.

Hubert Hurkacz i Jan Zieliński pokazali, że stać ich w Metz na wiele już w poprzedniej rundzie. Pokonując rozstawionych z „3” Austriaków Jurgena Melzera i Philippa Oswalda wysłali pozostałym rywalom sygnał, że każdemu mogą sprawić kłopoty. Mimo tego ciężko było upatrywać w nich faworytów w starciu z najwyżej rozstawioną parą tego turnieju. Fin Henri Kontinen to od lat jeden z czołowych deblistów świata, a Japończyk Ben McLachlan również ma na swoim koncie niejeden sukces.

Jednak spotkanie od początku było wyrównane. Już w pierwszym gemie Polacy mieli okazję do przełamania, lecz nie zdołali jej wykorzystać. Przy swoim podaniu tylko raz byli zagrożeni, ale nie dali się rywalom. W końcówce partii koncentracja była po stronie Hurkacza i Zielińskiego. W dziewiątym gemie wywalczonego break-pointa udało się przekuć w przewagę. Utrzymanie własnego podania w kolejnym gemie, potrzebne do zwycięstwa w secie, było tylko formalnością.

W drugiej partii Biało-Czerwoni od początku prezentowali się lepiej. Kontinena i McLchlana bardzo zaczynał zawodzić serwis. W pierwszej części meczu trafiali pierwszym podaniem w 80% przypadków, a w tej tylko w 46%. Tymczasem agresywne zagrywki naszych reprezentantów były i dokładniejsze i skuteczniejsze. Dzięki temu w całym secie stracili tylko trzy punkty przy własnym podaniu. Partia zakończyła się takim samym wynikiem jak pierwsza.

W finale zagrają z Monakijczykiem Hugo Nysem i Francuzem Arturem Rinderknechem. W piątek w dwóch setach wygrali oni z rozstawionymi z „2” Bośniakiem Tomislavem Brkiciem i Serbem Nikolą Czacziciem. Dla Hurkacza to trzeci deblowy finał głównego cyklu i szansa na drugi tytuł. Wcześniej u boku Kanadyjczyka Felixa Augera-Aliassime wygrał w ubiegłym roku w paryskim Mastersie, a w czerwcu przegrał w finale w Halle. Zieliński grał jeden finał zawodów tej rangi. W lipcu w Gstaad w parze z Szymonem Walkowem musiał uznać wyższość Szwajcarów Marca-Andrei Huslera i Dominica Strickera.

Półfinał debla

Hubert Hurkacz, Jan Zieliński (Polska) – Henri Kontinen, Ben McLachlan (Finlandia, Japonia, 1) 6:4, 6:4