Metz: udany powrót Monfilsa

/ Tomasz Krasoń, źródło: atpworldtour.com/własne, foto: atpworldtour.com

Gael Monfils świetnie sobie radzi w pierwszym turniejowym starcie po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. 26-letni Francuz awansował już do półfinału imprezy w Metz, pokonując 6:7(5), 6:4, 6:4 Philippa Kohlschreibera. W najlepszej czwórce są również broniący tytułu Jo-Wilfried Tsonga oraz Nikołaj Dawydienko, który obronił piłkę meczową w starciu z Ivo Karloviciem.

Monfils zawsze dobrze radził sobie w Metz. W tamtejszej hali wywalczył bowiem tytuł w 2009 roku. W tym sezonie wybrał imprezę Moselle Open jako pierwszy start po przerwie spowodowanej kontuzją kolana. Niegdysiejszy numer siedem światowego rankingu awansował już do półfinału. W czwartek pokonał 6:7(5), 6:4, 6:4 rozstawionego z „dwójką” Philippa Kohlschreibera.

Teraz zmierzy się z Andreasem Seppim, który w ćwierćfinale 7:5, 6:2 wygrał z Florianem Mayerem. Włoch zdobył aż 97 procent punktów po pierwszym podaniu i w całym meczu tylko raz dał się przełamać. Sam wywalczył cztery breaki, dzięki czemu triumfował pewnie po zaledwie 61 minutach gry.

Drugą parę półfinałową tworzą Jo-Wilfried Tsonga i Nikołaj Dawydienko. Najwyżej rozstawiony Francuz, jak na obrońcę tytułu przystało, nie miał większych kłopotów z Jessem Levinem. Pokonał Amerykanina 6:3, 6:4, w każdym secie zwyciężając z przewagą jednego przełamania. Łącznie Tsonga wykorzystał 3 z 14 break pointów.

Z kolei spotkaniu Nikołaja Dawydienko z Ivo Karloviciem towarzyszyło najwięcej emocji. Pierwsze dwie partie kończyły się tie breakiem – najpierw do pięciu zwyciężył Chorwat, a następnie do sześciu, po obronie piłki meczowej, triumfował Rosjanin. Wyjście z takiej opresji wyraźnie uskrzydliło 31-letniego Dawydienkę, który w decydującej odsłonie wygrał gładko, nie oddając rosłemu Karloviciowi ani jednego gema.
 


Wyniki

Ćwierćfinały singla:
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 1) – Jesse Levine (USA) 6:3, 6:4
Nikołaj Dawydienko (Rosja, 8) – Ivo Karlović (Chorwacja) 6:7(5), 7:6(6), 6:0
Andreas Seppi (Włochy, 5) – Florian Mayer (Niemcy, 4) 7:5, 6:2
Gael Monfils (Francja, 7) – Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 2) 6:7(3), 6:4, 6:4

Półfinał debla:
J. Brunstrom, F. Nielsen (Szwecja, Dania, 4) – X. Malisse, A. Waske (Belgia, Niemcy) 7:6(5), 7:6(5)