Miami. 16-letnia Fruhvirtova w trzeciej rundzie, Pegula lepsza od dawnej mistrzyni

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Linda Fruhvirtova kontynuuje sensacyjny marsz w turnieju. 16-letnia Czeszka zameldowała się w trzeciej rundzie, po tym, jak pokonała w trzech setach Elise Mertens. W piątek awans zanotowała też inna nastolatka, Cori Gauff. Amerykanka zrewanżowała się Qiang Wang. Z kolei Jessica Pegula okazała się lepsza od mistrzyni Miami Open 2018, Sloane Stephens.

Linda Fruhvirtova otrzymała od organizatorów „dziką kartę” i szansę tę wykorzystuje perfekcyjnie. 16-latka wygrała już dwa mecze i awansowała do trzeciej rundy. Dla Czeszki jest to debiut w turnieju rangi WTA 1000, a w piątek odniosła też pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 30. Elise Mertens nie zdołała zatrzymać fenomenalnej nastolatki, choć wydawało się, że przejęła kontrolę nad spotkaniem, gdy wyrównała stan pojedynku na 1:1 w setach. W decydującej partii, Fruhvirtova obroniła dwa break pointy w dwóch pierwszych gemach serwisowych, ale mimo że Belgijka miała optyczną przewagę, to nie wykorzystała szans. W przeciwieństwie do 279. zawodniczki na świecie, która poszła za ciosem po przełamaniu i w efekcie oddała rywalce jednego gema w trzeciej odsłonie. Kolejną przeciwniczką 16-letniej Czeszki będzie lepsza z pary Wiktoria Azarenka – Jekaterina Aleksandrowa.

Z kolei zarówno Cori Gauff i Jelena Ostepenko przystępowały dziś do rywalizacji przeciwko tenisistkom, z którymi już przegrały w tym roku. Zrewanżować zdołała się tylko jedna z nich, a była to Amerykanka. 18-latka w dwóch setach okazała się lepsza od Chinki Qiang Wang. Łotyszka natomiast w drugim turnieju z rzędu musiała uznać wyższość Shelby Rogers. Podopieczna Piotra Sierzputowskiego obroniła dwie piłki setowe w drugiej partii, a w tie-breaku nie dała już szans mistrzyni Roland Garros z 2017 roku i nie przegrała nawet punktu.

W trzeciej rundzie zameldowały się też inne reprezentantki gospodarzy – Madison Brengle, Lauren Davis i Jessica Pegula. Ta ostatnia miała najbardziej wymagającą rywalkę, bowiem zmierzyła się z triumfatorką Miami Open 2018, Sloane Stephens. Pegula łatwo wygrała partię otwarcia, tracąc tylko gema, ale w drugiej odsłonie musiała odrabiać straty z 2:4. Pogoń zakończyła się sukcesem i to wyżej notowana tenisistka wyszła zwycięsko z amerykańskiego starcia.

Shelby Rogers (USA) – Jelena Ostapenko (Łotwa, 10) 6:3, 7:6(0)

Cori Gauff (USA, 14) – Qiang Wang (Chiny) 7:4, 6:4

Jessica Pegula (USA, 16) – Sloane Stephens (USA) 6:1, 6:4

Jelena Rybakina (Kazachstan, 17) – Elena-Gabriela Ruse (Rumunia) 6:4, 7:5

Linda Fruhvirtova (Czechy, WC) – Elise Mertens (Belgia, 20) 7:5, 2:6, 6:1

Weronika Kudermetowa (21) – Dalma Galfi (Węgry) 5:1 i krecz

Shuai Zhang (Chiny) – Sorana Cirstea (Rumunia, 24) 6:1, 6:1

Madison Brengle (USA) – Liudmiła Samsonowa (29) 6:4, 6:0