Miami. Hurkacz i Isner zagrają o finał debla!

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne, foto: AFP

Hubert Hurkacz i John Isner, którzy występują w turnieju deblowym w Miami z dziką kartą, awansowali do półfinału. Polak i Amerykanin wyeliminowali rozstawioną z numerem „2” parę Ram – Salisbury, a o finał powalczą z Thanasim Kokkinakisem i Nickiem Kyrgiosem.

Informacja o udziale Hurkacza i Isnera w deblu w Miami pojawiła się na kilka dni przed startem imprezy. Okazało się, że był to słuszny wybór, oraz że organizatorzy podjęli dobrą decyzję, przyznając polsko-amerykańskiej parze dziką kartę. W pierwszej rundzie odnotowali cenne zwycięstwo nad dwukrotnymi triumfatorami Roland Garros – Kevinem Krawietzem i Andreasem Miesem. Następnie pokonali duet Austin Krajicek – Edouard Roger-Vasselin, a w ćwierćfinale wygrali z parą Rajeev Ram – Joe Salisbury. Amerykanin i Brytyjczyk to zwycięzcy US Open 2021. Salisbury będzie od najbliższego poniedziałku liderem deblowego rankingu.

W pierwszym secie oba duety pilnowały własnego podania. Oprócz jednego gema, w którym Hurkacz i Isner musieli bronić dwóch break pointów, przez cały set nie doszło do przełamań. Pod koniec tej odsłony Polak był też autorem kilku efektownych zagrań.

W tiebreaku nie obyło się jednak bez nerwów. Pomimo wczesnego mini breaka dla polsko-amerykańskiej pary, w kluczowym momencie stracili oni przewagę, a nawet musieli bronić piłki setowe. Zdołali jednak wyjść z sytuacji zagrożenia i zapisać tę partię na swoje konto.

W drugim secie błyskawicznie doszło do przełamania na korzyść Hurkacza i Isnera, lecz równie szybko rywale odrobili straty. Po ponownym objęciu prowadzenia i pojawieniu się wyniku 5:3, „nasza” para była już tylko jeden gem od awansu do półfinału. Tak jak w całym meczu, nie obyło się bez kolejnego małego zwrotu akcji. Ram i Salisbury wygrali trzy piłki z rzędu od stanu 40:0 dla Polaka i Amerykanina. Tym samym komfortowe prowadzenie w ostatnim gemie zamieniło się w decydujący punkt. Na szczęście w najważniejszym momencie John Isner sięgnął po asa i zakończył mecz.

Kolejnymi rywalami Polaka i Amerykanina będą Thanasi Kokkinakis i Nick Kyrgios. Australijczycy dość niespodziewanie sięgnęli po tytuł podczas styczniowego Australian Open. Hurkacz i Isner po raz trzeci w tym turnieju zmierzą się więc z mistrzami wielkoszlemowymi. Półfinałowy mecz zostanie rozegrany w czwartek około godziny 23:00 polskiego czasu.

Ćwierćfinał debla

Hubert Hurkacz, John Isner (Polska, USA, WC) – Rajeev Ram, Joe Salisbury (USA, Wielka Brytania, 2) 7:6(7), 6:3