Miami. Mertens i Sabałenka ze „Słonecznym Dubletem”!

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Elise Mertens i Aryna Sabałenka wygrały dziesiąty mecz z rzędu i sięgnęły po tytuł Miami Open. W finale pokonały tegoroczne mistrzynie Australian Open Samanthę Stosur i Shuai Zhang 7:6 (5), 6:2. Tym samym Belgijka i Białorusinka skompletowały „Sunshine Double”.

„Słoneczny Dublet”, czyli wygranie turniejów w Indian Wells i Miami w jednym roku, nie jest łatwą sztuką. Udało się to jednak Elise Mertens i Arynie Sabałence. Są one piątą parą w historii, która tego dokonała i pierwszą od 2015 roku, kiedy autorkami takiego sukcesu były Martina Hingis oraz Sania Mirza.

W niedzielnym finale nierozstawiony duet belgijsko-białoruski pokonał triumfatorki Australian Open 2019 Samanthę Stosur i Shuai Zhang. Pierwszy set był bardzo zacięty i mimo że na początku to Mertens i Sabałenka dominowały na korcie, to w końcówce partii Australijka i Chinka polepszyły swoją grę. O losach seta otwarcia zadecydował tie-break, w którym także wyrównana walka toczyła się do ostatniej piłki. Ostatecznie po 52 minutach to mistrzynie z Indian Wells były bliżej zdobycia tytułu.

Druga odsłona to już całkowita kontrola sytuacji przez Belgijkę i Białorusinkę. Wyszły one na prowadzenie 3:0 i pewnie zmierzały po zwycięstwo. Chwila dekoncentracji sprawiła, że tenisistki rozstawione z „6” zdobyły dwa gemy z rzędu, ale na więcej nie było ich stać. Mertens i Sabałenka wygrały kolejne cztery gemy i tym samym mogły świętować skompletowanie „Słonecznego Dubletu”.

Od poniedziałku Mertens będzie zajmowała 6. miejsce w rankingu deblowym, natomiast Sabałenka awansuje na 21. pozycję. Dla obu tenisistek to najwyższe lokaty w karierze w zestawieniu deblistek.

Belgijka i Białorusinka zaczęły wspólne występy podczas tegorocznego Australian Open. Wówczas przegrały w trzeciej rundzie. Od tego czasu jednak nie odniosły porażki, wygrywając imprezy w Indian Wells i Miami.


Wyniki

Finał debla:

Elise Mertens, Aryna Sabałenka (Belgia, Białoruś) – Samantha Stosur, Shuai Zhang (Australia, Chiny, 6) 7:6 (5), 6:2