Miami. Nieodrobione lekcje Dżokovicia

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Novak Dżoković przegrał z Roberto Bautistą Agutem w 1/8 finału Miami Open 6:1, 5:7, 3:6. Serb, podobnie jak przed niespełna trzema miesiącami w Doha, nie wykorzystał przewagi seta oraz przełamania i pożegnał się z marzeniami o końcowym zwycięstwie w turnieju.

Lider rankingu i tenisista rozstawiony na Florydzie z numerem „22” dotychczas spotykali się dziesięciokrotnie i siedem z tych spotkań kończyło się wygraną tenisisty z Belgradu. W dwóch ostatnich pojedynkach górą był jednak Hiszpan.

Na początku stycznia drogi Dżokovicia i Baustisty Aguta skrzyżowały się w półfinale turnieju w Doha. Serb, mając wygranego seta i przewagę przełamania, pewnie zmierzał po wygraną numer osiem. Rywal zdołał jednak odrobić straty i to on wystąpił w finale katarskiej imprezy. Po blisko kwartale obaj tenisiści ponownie wyszli na kort, tym razem w Miami. Stawką spotkania był ćwierćfinał turnieju rangi Masters 1000. Tak samo, jak na początku roku tenisista z Belgradu wygrał pierwszą partię, a później zawodnik z Półwyspu Iberyjskiego zdołał odrobić stratę i odnieść zwycięstwo. Tym samym nie sprawdziły się przedmeczowe zapowiedzi faworyta.

Odrobię pracę domową i mam nadzieję, tym razem wygram – mówił serbski tenisista na konferencji prasowej po meczu trzeciej rundy przeciwko Federico Delbonisowi. Jak widać, sześciokrotnemu triumfatorowi imprezy nie udało się zrealizować zamierzonego celu i po raz drugi w tym roku uległ Hiszpanowi, którego ćwierćfinałowym rywalem będzie John Isner. Obrońca tytułu potrzebował dwóch setów kończonych tie-breakami, aby pokonać Kyle’a Edmunda.

W pozostałych wtorkowych spotkaniach obyło się bez większych niespodzianek. Najmłodszym ćwierćfinalistą imprezy od 2001 roku, kiedy do tego etapu doszedł 18-letni wówczas Andy Rodick, został Felix Auger-Aliassime. Pogromca Huberta Hurkacza w spotkaniu o ćwierćfinał okazał się lepszy od Nikołoza Basilaszwilego i jest pierwszym kwalifikantem na tym etapie rozgrywek od 2007 roku oraz występu Guillermo Canasa. Kolejnym rywalem nastolatka z kraju Klonowego Liścia będzie Borna Czorić, który w trzech setach pokonał Nicka Kyrgiosa.

Czwarta runda singla:
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 22) – Novak Dżoković (Serbia, 1) 1:6, 7:5, 6:3
Kevin Anderson (RPA, 6) – Jordan Thompson (Australia) 7:5, 7:5
John Isner (USA, 7) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, 19) 7:6(5), 7:6(3)
Denis Shapovalov (Kanada, 20) – Stefanos Tsitsipas (Grecja, 8) 4:6, 6:3, 7:6(3)
Borna Czorić (Chorwacja, 11) – Nick Kyrgios (Australia, 27) 4:6, 6:3, 6:2
Felix Auger-Aliassime (Kanada) – Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 17) 7:6(4), 6:4
Frances Tiafoe (USA, 28) – David Goffin (Belgia, 18) 7:5, 7:6(6)