Miami. Obronione meczbole i awans Rosolskiej

/ Mateusz Geisler , źródło: własne, foto: Peter Figura

Alicja Rosolska w parze z Yang Zhaoxuan pokonały Kirsten Flipkens i Johannę Larsson 4:6 7:5 10-4 w pierwszej rundzie turnieju w Miami, mimo że w drugiej partii rywalki miały dwa meczbole. Niejako w nagrodę, w drugiej rundzie zmierzą z turniejowymi “piątkami” – Gabrielą Dabrowski i Xu Yifan.

Polka, która w tym sezonie gra z różnymi partnerkami, z Chinką stanęła po tej samej stronie siatki po raz trzeci. Dwa poprzednie mecze miały miejsce w Indian Wells, gdzie na otwarcie stoczyły trudny bój z Wiktorią Azarenką i Eliną Switoliną, a w drugiej rundzie walczyły do końca z Kateriną Siniakovą i Barbora Krejczikovą. Na Florydzie ponownie zachowały zimną krew i wygrały trudne spotkanie.

Walka w pierwszym secie toczyła się w rytmie “gem za gem”. Dopiero przy stanie 4:4 polsko-chiński duet miał chwilę słabości i dał się przełamać. Niestety, był to kluczowy moment partii, bo już kilka minut później zamknęły go Belgijka i Szwedka.

Drugi set to z kolei festiwal przełamań. W całym secie było ich aż siedem, co oznacza, że serwis częściej był tracony, niż utrzymywany. Na szczęście o jedno przełamanie lepsze okazały się Rosolska i Yang. Polka i Chinka były już jedną nogą poza turniejem, gdy przy stanie 4:5 serwowały rywalki i miały dwie piłki meczowe z rzędu. Wówczas “nasz” duet zachował chłodną głowę i uciekł “spod topora”.

Super tie-break to powtórka z drugiej partii i mini break za mini breakiem. Na czternaście punktów, tylko pięć zakończyło się zdobyczą dla pary serwującej. Na szczęście lepiej grały Polka i Chinka. Błyskawicznie wypracowały sobie przewagę i nie oddały jej do końca. Po godzinie i trzydziestu dwu minutach zakończyły mecz…minibreakiem.

W niedzielny wieczór Rosolska i Yang powalczą o awans do ćwierćfinału. Ich przeciwniczkami będzie rozstawione z numerem pięć Kanadyjka Gabriela Dabrowski i Chinka Xu Yifan.

Pierwsza runda debla:
Alicja Rosolska, Yang Zhaoxuan (Polska, Chiny) – Kirsten Flipkens, Johanna Larsson (Belgia, Szwecja) 4:6, 7:5, 10-4