Miami. Pegula zatrzyma Rybakinę?

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Jessica Pegula i Jelena Rybakina to pierwsze półfinalistki Miami Open 2023. Każdy z wtorkowych ćwierćfinałów miał zupełnie inny przebieg.

Jako pierwsze by rywalizować o miejsce w półfinale wyszły na kort Jelena Rybakina i Martina Trevisan. Juz w drugim gemie mistrzyni Indian Wells 2023 miała szansę, aby odebrać podanie rywalce. Ta jednak wyszło z opresji, a chwilę później miała trzy szanse na przełamanie, których również nie wykorzystała. Co się nie udało na początku, zdarzyło się kilka minut później. Mistrzyni Wimbledonu 2022 przełamała włoską tenisistkę i prowadziła już 4:1. Co prawda zawodniczka z Półwyspu Apenińskiego zniwelowała stratę do jednego gema. Od tego momentu gemy na swym koncie zapisywała tylko Rybakina, która po nieco ponad godzinie gry zakończyła spotkanie przy swoim serwisie.

Drugie spotkanie ćwierćfinałowe było zdecydowanie bardziej wyrównane. Mecz między Jessicą Pegulą i Anastazją Potapovą pierwotnie zaplanowano na godzinę 1:00 polskiego czasu, ale opady deszczu sprawiły, że panie wyszły na kort cztery godziny później. Pierwsza partia zaczęła się od prowadzenia Amerykanki 2:0. W tym momencie jednak pięć kolejnych gemów wygrała rywalka. Turniejowa „trójka” zbliżyła się co prawda na jednego gema, ale ostatecznie to Potapova wygrała partię otwarcia. W drugiej odsłonie to tenisistka z Saratowa prowadziła 2:0, aby przegrać kolejne sześć z siedmiu rozegranych gemów. Decydującego seta od prowadzenia 2:0 rozpoczęła turniejowa „trójka”, aby pozwolić rywalce wyjść na prowadzenie 5:3. Pegula obroniła dwie piłki meczowe i doprowadziła do wyrównania, 5:5. Dwa kolejne gemy to obustronne przełamania. I losy awansu rozstrzygnął tie-break. W nim dominowała Amerykanka.

Było to czwarte spotkanie obu tenisistek i czwarta wygrana Peguli. Jest ona pierwszą tenisistką gospodarzy od czasów Sereny Williams, która drugi rok z rzędu dochodzi do półfinału turnieju w Miami. Była liderka światowego rankingu dokonała tego w latach 2014-2015. Czwartkowy mecz z Rybakiną będzie trzecim spotkaniem obu pań. W zeszłym roku górą dwukrotnie była zawodniczka z Buffalo.

Turniej w Miami oglądać można na sportowych antenach CANAL+ oraz w CANAL + onlinehttps://can.al/Canalplus-Tenisclub


Wyniki

Ćwierćfinały:

Jessica Pegula (USA, 3) – Anastazja Potapova (27) 4:6, 6:3, 7:6(2)

Jelena Rybakina (Kazachstan, 10) – Martina Trevisan (Włochy, 25) 6:3, 6:0