Miami. Pierwszy finał turnieju tej rangi dla Ruuda

/ Lena Hodorowicz , źródło: własne/www.atptour.com, foto: AFP

Casper Ruud zagra w finale Miami Open 2022. Norweg pokonał w dwóch setach Francisco Cerundolo i czeka na zwycięzcę meczu pomiędzy Hubertem Hurkaczem a Carlosem Alcarazem.

Francisco Cerundolo był najbardziej zaskakującym półfinalistą tegorocznej edycji tysięcznika w Miami. Argentyńczyk przed tą imprezą nie wygrał ani jednego meczu na kortach twardych w głównym cyklu rozgrywek. W piątek jego wspaniałą historię zakończył Casper Ruud.

Norweg to ósmy tenisista świata, więc jego występ na tym etapie turnieju nie był aż tak zaskakujący, choć tenisista przyzwyczaił raczej do dobrych startów na nawierzchni ziemnej. Przed meczem z Cerundolo jego bilans w półfinałach wydarzeń rangi Masters 1000 wynosił 0-3. Tym razem poszedł o krok dalej i awansował do finału.

– Nie tutaj wyobrażałem sobie swój pierwszy finał Masters 1000, ale nie narzekam – powiedział po meczu Ruud w nawiązaniu do nawierzchni. – To świetne uczucie, podoba mi się to miasto i ten turniej. Dzisiejsze warunki były dosyć brutalne. Było bardzo wilgotno, przez co trudno było oddychać – opisał.

Spotkanie Ruuda z Cerundolo trwało nieco ponad półtorej godziny. Norweg stracił podanie w gemie otwarcia, ale błyskawicznie wywalczył przełamanie powrotne i dołożył do tego jeszcze jednego „breaka” w kluczowym dla losów pierwszej odsłony momencie. Dzięki temu pierwszy set został zapisany na jego konto 6:4. W drugiej partii pierwsze trzy gemy były bardzo wyrównane, w każdym z nich co najmniej raz pojawił się stan równowagi i możliwość przełamania. Wtedy jeszcze serwujący utrzymali podanie, lecz od stanu 2:1 mecz toczył się już tylko pod dyktando Ruuda. Norweg wygrał cztery następne gemy i zameldował się w finale.

W meczu o tytuł zmierzy się z Hubertem Hurkaczem lub Carlosem Alcarazem. Hurkacz wygrał ostatnie dziesięć spotkań rozegranych w Miami i jest triumfatorem imprezy sprzed roku. Alcaraz jest, nie bez powodu, postrzegany jako przyszła gwiazda rozgrywek męskich. Wszystko wskazuje na to, że polsko-hiszpańskie starcie będzie bardzo interesujące. Tego dowiemy się już niedługo, ponieważ tenisiści wyjdą na kort centralny o godzinie 1 w nocy polskiego czasu.


Wyniki

Półfinał singla

Casper Ruud (Norwegia, 6) – Francisco Cerundolo (Argentyna) 6:4, 6:1