Miami. Sofia Kenin i Bethanie Mattek-Sands z drugim tytułem w sezonie

/ Jakub Karbownik , źródło: własne/www.wtatour.com, foto: AFP

Sofia Kenin i Bethanie Mattek-Sands zostały najlepszym duetem deblowym w rywalizacji pań podczas turnieju WTA 1000 w Miami. Reprezentantki gospodarzy w meczu finałowym po dwugodzinnym boju pokonały rozstawione z numerem drugim Gabriele Dabrowski oraz Erin Routliffe. A niewiele brakowały, a Amerykanek w ogóle by w rywalizacji zabakło.

Urodzona w Moskwie mistrzyni Australian Open 2020 na pierwszej rundzie zakończyła tegoroczny występ singlowy na kortach w Miami. Jednak niepowodzenie w grze pojedynczej Sofia Kenin powetowała sobie w rywalizacji deblowej z Bettanie Mattek-Sands.

Tenisistki zza Oceanu, które już raz w tym roku cieszyły się z turniejowego triumfu – podczas imprezy WTA 500 w Abu Zabi – na liście startowej do drugiego z turniejów marcowego Sunshine Double były pierwszymi rezerwowymi. Weszły do imprezy w miejsce Marie Bouzkovej oraz Sary Sorribes Tormo.

Nim Amerykanki wystąpiły w niedzielnym meczu o tytuł w poprzednich rundach trzykrotnie rozegrały decydujące o awansie super tie-breaki. Losy pierwszej partii niedzielnego meczu rozstrzygnął już pierwszy gem. W nim Kanadyjka oraz Nowozelandka odebrały serwis rywalką, a wypracowanej przewagi nie oddały już do końca. W drugiej odsłonie Amerykanki po dwóch przełamaniach serwisu prowadziły już 5:1, a w ósmym gemie miały nawet dwie piłki setowe. Ostatecznie losy tej części spotkania rozstrzygnął tie-break. W nim ponownie Kenin i Mattek-Sands prowadziły 5-1, aby ostatecznie wygrać 7-5.

W decydującej części meczu do pierwszej zmiany stron żaden z duetów nie zdołał wypracować przewagi większej niż jednopunktowa. Po zmianie stron cztery akcje z rzędy wygrały gospodynie i prowadziły 7-4, a następnie 9-6. Jednak nie wykorzystały trzech piłek meczowych i doszło do trzeciej zmiany stron. Po niej punktowały już tylko mistrzynie tegorocznego turnieju w Abu Zabi, które ostatecznie za czwartą piłką meczową zakończyły spotkanie.

Sofia Kenin oraz Bettanie Mattek-Sands to jeden z dwóch kobiecych duetów z tytułem mistrzowskim, który dwukrotnie w tym roku cieszył się z turniejowego triumfu. Obok Amerykanem takim dubletem mogą się pochwalić mistrzyni Australian Open oraz Indian Wells – Su-Wei Hsieh oraz Elise Mertens.

 

 


Wyniki

Finał:

S. Kenin, B. Mattek-Sands (USA, USA) – G. Dabrowski, E. Routliffe (Kanada, Nowa Zelandia) 4:6, 7:6(5), 11-9