Miami. Świątek w finale! W całym turnieju nie straciła jeszcze seta

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek się nie zatrzymuje. Wygrywa mecze, wygrywa turnieje, nie traci setów. W półfinale w Miami pokonała 6:2, 7:5 Jessicę Pegulę i jest na dobrej drodze, by stać się trzecią w historii triumfatorką Sunshine Double. 

Do tej pory tylko dwóm tenisistkom udało się wygrać w Indian Wells i Miami w jednym sezonie. Maleńkie, elitarne grono tworzą Kim Clijsters i Wiktoria Azarenka. W weekend może się ono poszerzyć o Igę Świątek. Polka na drodze do tego historycznego osiągnięcia pokonała już 11 z 12 przeszkód. Ostatnią stanowi wracająca do formy Naomi Osaka.

Dobra informacja jest taka, że finał kobiet zaplanowano na godzinę 19 polskiego czasu w sobotę. Świątek ma więc sporo czasu na odpoczynek i regenerację. Takiego komfortu nie miała przed półfinałem, rozegranym zaledwie 24 godziny po zakończeniu wcześniejszego pojedynku.

Jednak zachowane siły to jedno, a drugie to aktualna forma. Światek pod tym drugim względem przebija wszystkie zawodniczki na świecie i mecz z Pegulą tylko to potwierdził. Pierwszy set tego spotkania był niejako kontynuacją tego, co działo się w końcówce meczu z Gauff i w ćwierćfinale przeciwko Kvitovej. Pełna dominacja przy własnym podaniu. Aż trudno w to uwierzyć, bo w tenisise kobiecym to niezwykła rzadkość, ale Świątek wygrała cztery partie z rzędu, w których nie musiała bronić ani jednego break-pointu.

Świątek wmaszerowała do finału, nie tracąc seta, jednak Preguli trzeba oddać, że zabrakło jej stosunkowo niewiele. W drugim secie prowadziła nawet 3:1, a później doprowadziła do remisu 5:5 po obronie dwóch piłek meczowych. Ostatnie słowo należało jednak do przyszłej liderki rankingu.

Świątek szybko wypracowała sobie trzecią okazję do zamknięcia meczu i tę już wykorzystała. Po godzinie i 48 minutach rywalizacji mogła zacisnąć pięść w geście triumfu.

W finale zagra z Naomi Osaką, dla której będzie to najważniejszy mecz od zwycięsko zakończonego Australian Open 2021. W jedynym dotychczasowym starciu Japonka pokonała naszą reprezentantkę 7:6(4), 6:4. Od tamtego pojedynku minęło jednak już 2,5 roku.


Wyniki

Półfinał singla:

Iga Świątek (Polska, 2) – Jessica Pegula (USA, 16) 6:2, 7:5