Miami. Zmiana harmonogramu nie przeszkodziła Federerowi

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Mimo że w środa miała być dniem pierwszych ćwierćfinałów drugiego w sezonie Mastersa, Roger Federer i Daniił Miedwiediew rozegrali dopiero swoje spotkanie 1/8 finału. Wczoraj przeszkodziły im w tym opady deszczu. Mimo zmian w harmonogramie, sensacji nie było. Szwajcarski mistrz wygrał 6:4, 6:2.

Piąty tenisista rankingu ATP był oczywiście zdecydowanym faworytem spotkania z 23-letnim Rosjaninem. Nie tylko przemawiały za nim dotychczasowe sukcesy, ale i forma w ostatnim czasie. Federer był w finale w Indian Wells i wygrał w Dubaju, podczas gdy Rosjanin odpadał tam odpowiednio w 3. i 1. rundzie. Szwajcar wygrał też dwa poprzednie spotkania przeciwko Miedwiediewowi.

Federer od początku spotkania grał świetnie, jednak w pierwszym secie przez długi czas Rosjanin dotrzymywał mu kroku. Dzięki pewnej grze przy własnym podaniu nie pozwalał Szwajcarowi na zdobycie przewagi, sam jednak również nie miał szans na “dobranie się” do serwisu rywala. Ostatecznie doświadczenie Federera pomogło mu zachować więcej pewności siebie w końcówce seta. Dzięki temu przełamał na 5:4. I wydawać by się mogło, że utrzymanie podania, a tym samym zakończenie seta będzie dla niego formalnością. Szwajcar musiał wychodzić jednak z niemałych opresji. Miedwiediew miał aż trzy break-pointy, ale żadnego nie zdołał wykorzystać. Tymczasem 37-latek z Bazylei pierwszej wywalczonej piłki setowej nie zmarnował.

Z biegiem czasu faworyt prezentował się coraz lepiej i coraz bardziej dominował na korcie. Jego efektowne zagrania sprawiały wiele kłopotów Medwiediewowi, podczas gdy publiczności przysparzały radości. Tym razem przewagę breaka zdobył już w pierwszym gemie. Tenisista z Moskwy ani razu nie miał okazji do wyrównania i z każdym gemem wyglądał na bardziej zrezygnowanego. W efekcie jeszcze raz stracił podanie w 7. gemie tej odsłony spotkania. Federer tym razem nie miał większych problemów z pewnym zakończeniem seta. Po godzinie i trzech minutach gry mógł się cieszyć z awansu do ćwierćfinału. W nim zagra z Kevinem Andersonem z RPA.